Nemcsak hizlal, betegséget is okozhat az éjszakai nassolás
![Hungry,Woman,In,Pajamas,Enjoys,Sweet,Cake,At,Night,Near](https://cdn.life.hu/2024/06/fRTsAcQ7FZSdFPH7-ln_k8elSd5yVRegjTt5ct8czAw/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzAyZTE5YWI2NWMxNDQ4MWQ4YzhkNDgyOWQxM2Y4NTFi.jpg)
Szakemberek régóta hangoztatják, hogy az éjszakai nassolás, a lefekvés előtti vacsora ártalmas az egészségre, főleg, ha az ilyenkor elfogyasztott ételek cukorban és zsírban gazdagok. Sokszor nehéz egy egészséges napirendet tartani, hiszen az embernek nemcsak a munkahelyi elvárásoknak kell megfelelnie, de a családról, háztartásról is gondoskodnia kell, így van, hogy későre marad a vacsora. Érdemes azonban felhagyni a késő esti étkezéssel, hiszen nemcsak a vonalainknak árthat, de komoly betegségeket is okozhat.
Bár elsősorban az döntő, hogy mit fogyasztunk, az is számít, hogy mikor étkezünk, hangsúlyozta Edena Koshaba, aki a Chicagói Rush Egyetem Orvosi Kollégiumának kutatását vezette a témában. „Általában az a tanács, hogy együnk minél több zöldséget, gyümölcsöt, és csökkentsük a vörös húsok fogyasztását, amit természetesen jó döntés, de az egészséges étrend mellett az is fontos, hogy mikor étkezünk” – nyilatkozta. A kutatások során Khoshaba és kollégái azt a megállapítást tették, hogy azok szervezetében, akik késő este esznek, 5,5-szer nagyobb eséllyel alakulhat ki tubuláris adenóma – ez az egyik leggyakoribb, a vastagbélben előforduló polip. Ez még nem rákos megbetegedés, de becslések szerint 5-10%-a ezeknek az elváltozásoknak idővel elrákosodhat. Ha valaki rendszeresen, legalább heti négy napon át lefekvés előtt három órával vacsorázik, azoknál megnő a vastagbélrák kialakulásának esélye – írja a WebMD orvosi magazin.
Mindannyian rendelkezünk egy „belső órával”, ami nemcsak az alvás-ébrenlétet szabályozza, hanem azt is, hogy mikor leszünk éhesek, befolyásolja a hormonok működését, a sejtek megújulását és a testhőmérsékletet is. Ha lefekvés előtt eszünk, ugyan az agyunk tisztában van vele, hogy éjszaka van, az emésztőrendszerünk ugyanakkor azt hiheti, hogy nappal van. A bélflóra baktériumai aktívvá válnak, és ez negatívan hathat a bélrendszer egészségére. Ez pedig nemcsak emésztési problémákhoz vezethet, de alvászavart, az immunrendszer gyengülését, és tartós kimerültséget okozhat.
Közvetlenül lefekvés előtt enni, vagy éjszaka kimenni a hűtőhöz nassolni azért is rossz ötlet, mert a gyomornak szüksége van arra, hogy kiürüljön egy nagyobb étkezés után – ehhez pedig pár óra mindenképpen kell, ezért is javasolják a szakemberek, hogy legkésőbb lefekvés előtt 3 órával vacsorázzunk. Ha tele hassal fekszünk le, a gyomorsav a fekvő pozícióban visszaáramolhat a nyelőcsőbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.