A fermentált zöldségek titka: nem csak finomak, nagyon egészségesek is

Fermented,Vegetables,On,Kitchen,Counter
Shutterstock/Copyright (c) 2018 Megan Betteridge/Shutterstock. - Megan Betteridge
fermentálás bélflóra immunrendszer
Egyre nagyobb divatja van ennek a savanyítási eljárásnak, hiszen egyszerű, gyors, és a végeredmény isteni. De az egészségünk miatt is jó, ha bekerülnek a fermentált zöldségek az étrendünkbe.

A legismertebb fermentált zöldségek a savanyú káposzta és a kovászos uborka, ezeket szinte mindenki fogyasztja, de gyakorlatilag bármit lehet így savanyítani, ha valaki érez kedvet hozzá. Sőt, ma már egyre több kistermelőtől, vagy üzletben lehet beszerezni az ezzel a hagyományos eljárással készült savanyúságokat vagy kimchit, amiket persze elsősorban az ízük miatt fogyasztunk, de emellett az egészségünkre is rendkívül pozitív hatással vannak.
 

Egyre divatosabb a fermentált zöldségek készítése.
A fermentált zöldségek fogyasztása az egész szervezetünkre jó hatással van.
Forrás: Shutterstock

De mi fán terem a fermentálás?

Ősi tartósítási eljárásról van szó, melynek során az erjedés természetes úton megy végbe, hozzáadott adalékanyagok és tartósítószerek nélkül. A fermentált ételekben olyan gazdag organikus kultúra alakul ki, ami nemcsak a tartósítást segíti, de az emberi szervezetre is jótékony hatással van. Míg más savanyúságok ecettel, tartósítószerrel készülnek, a fermentált zöldségek sós vízben érnek be.

A fermentált zöldségek a bélflóra őrei

A probiotikumok jótékony hatásai mindenki előtt ismertek, hiszen ezek hatására a bélflóra egyensúlya visszaáll. Ha valaki rendszeresen rosszul táplálkozik, a rossz baktériumok túlsúlyba kerülnek, ez pedig negatívan befolyásolja az emésztésünket is. Ha beiktatjuk az étrendünkbe a fermentált ételeket, idővel visszaáll az egyensúly, hiszen ezekben rengeteg, a bélflórára pozitív hatással bíró jó baktérium található.

Erősítik az immunrendszert

Ha nem jól funkcionál a bélflóra, az az egész szervezetünkre hatással lehet, hiszen az immunrendszerünk 70%-a a bélben található. A fermentált ételek rendszeres fogyasztása visszaállítja az egyensúlyt, több lesz a jó baktérium, így a szervezetünk könnyebben le tudja gyűrni a fertőzéseket.

Jót tesznek a bőrnek és a mentális egészségnek is

A bélflóra egyensúly-eltolódása, a káros baktériumok túlsúlya gyulladásokat okoz a szervezetben, és ez a bőrünkön is meglátszik: pattanások, aknék jelenhetnek meg az arcon, vagy a test más részein. Emellett a mentális egészség is javul a fermentált zöldségek hatására, hiszen ma már egyre jobban kutatott terület a bélrendszer és az agy közötti kapcsolat: ha egészséges a bélmikrobióta, akkor jobb a közérzetünk.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.