A vakbélgyulladás diagnózisa rutinos sebészek számára sem mindig könnyű, mivel számos hasi betegséget utánozhat, ezért a klinikailag bizonytalan esetben rendszerint inkább a műtét elvégzése mellett dönt az orvos. A sebészeti kezelés lényege a gyulladt féregnyúlvány (appendix) eltávolítása. A műtét utáni időszakban némi odafigyelést igényel a táplálkozás, de néhány egyszerű lépés betartásával. De mit ehetünk és mit nem vakbélműtét után?
Konkrét étrendje a vakbélműtét utáni időszaknak nincs, de miután minden műtét stresszel jár a szervezet számára, ezért fontos, hogy kezdjük a táplálkozást könnyen emészthető ételekkel, például levesekkel, pürékkel vagy pépesített ételekkel, ami segít elkerülni a túlzott terhelést. Fontos a bőséges fehérje fogyasztása (csirkemell, csirkecomb, pulykamell- comb, tengeri halak, csirkemell sonka), valamint a kálium, magnézium, C-vitamin, és B-vitamin pótlása.
A felépülés során a testünknek folyadékra és energiára van szüksége. Ezért együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, és kiemelten figyeljünk a rostbevitelre, valamint a megfelelő mennyiségű folyadékra – ez naponta minimum 2 liter. Ha sok rostot és folyadékot veszünk magunkhoz, akkor elkerülhetjük, hogy székrekedésünk legyen, amely mozgásszegény időszakokban gyakori, a felépülés alatt pedig jelentős terhet ró a műtéti sebre. Rostgazdag élelmiszerek: barna rizs, köret, avokádó, chia mag.
Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, a hasmenést és a székrekedést okozó ételeket, a nagyon zsíros vagy sós fogásokat (sülkrumpli, hamburger). A puffasztó zöldségek, mint a karfiol, a káposzta és a hüvelyesek, fokozottan kellemetlen tüneteket okozhatnak. A vörös hússal, tojással várjunk még. De fontos kerülni a szénsavas italokat és apró magvas, teljes kiőrlésű kenyeret is. A kávé, az alkohol és a dohányzás szigorúan kerülendő a műtétet követő napokban!
A fizikai terhelés elkezdése, intenzitása függ a hasi metszés irányától, nagyságától és a sebzárás módjától. A kevésbé invazív műtétek után már hamarabb elkezdhetünk újra mozogni, de az esetek többségében legalább 4-6 hetet várni kell a sportolással. Műtét után az úszást és a vízben végzett tornát érdemes választani. A kisebb műtéteket követően általában pár nap elteltével már lehet sétálni, ami javítja a hangulatot és serkenti a bélmozgást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.