Rengeteget hallani arról, milyen fontos, hogy értékeljük az eredményeinket és az apróságokat a mindennapokban. A hála gyógyító ereje eddig leginkább csak spirituális nézeteket vallók között volt elfogadott. Akár hiszünk az ilyesmiben, akár nem, azt már mindenki tapasztalta, hogy a lelkünkre milyen jó hatással tud lenni, ha időnként megállunk, és rácsodálkozunk, mi minden vesz körül bennünket. Egy több évtizeden átívelő kutatás szerint a hála a testi egészségünkre is hathat, sőt, az életünket is meghosszabbíthatja.
A Harvard és a Brit Kolumbiai Egyetemek közös kutatásában több, mint 49 ezer ápolónővel készítettek felmérést, több évtizeden át. Az 1976-ban indult adatgyűjtés során 30 és 55 éves kor közötti ápolónőknek az egészségükről, életvitelükről, társas és támogató kapcsolataikról, valamint az életminőségükről tettek fel kérdéseket a kérdőívekben. Majd ugyanezeket a kérdőíveket a résztvevők kitöltötték 2016-ban is, amikor már az a kérdés is belekerült, hogy mennyire hálásak az életükben lévő dolgokért. 2019-ben a kutatók aztán a haláleseteket vetették össze a hálával kapcsolatos válaszokkal, és kiderült, hogy akik gyakran voltak elégedettek, hálásak, azok hosszabb ideig éltek. A kutatók ugyanakkor kihangsúlyozták, hogy a hála gyógyító ereje ezzel még nem bizonyított, hiszen az élethosszt rengeteg más tényező is befolyásolja. A tanulmány szerzői szerint érdemes lenne megismételni a kísérletet más demográfiai csoportokkal is.
Egy biztos, hogy a mentális jóllétünk szempontjából nagyon nem mindegy, hogyan állunk a minket körülvevő világhoz és a saját életünkhöz. A mindennapi stressz hatására termelődő kortizol hormon bizonyítottan 23 százalékkal csökkenhet, ha képesek vagyunk megélni a hálát. Egy vizsgálatban alvási nehézségekkel küzdő embereket kértek meg arra, hogy esténként írjanak listát arról, mi mindenért voltak hálásak aznap – és jobban aludtak. Egy másik tanulmány szerint a magasabb hálaérzet és az alacsonyabb lehangoltság-szint között lehetséges összefüggés, sőt, a hála jó eséllyel csökkentheti a depressziós tüneteket is. Emellett, ha esténként összegyűjtjük, mi minden pozitív esemény ért bennünket a nap során, azzal a szorongásunk is csökkenhet, hiszen ezzel a jelenre koncentrálunk, és nem kerülünk bele egy negatív gondolati spirálba.
Hálásnak lenni nemcsak a lelki egészségünk miatt jó: javíthatja az alvás minőségét, több kedvünk lesz a mozgáshoz, jobban megy a diéta, és ezek mind kihatnak a szívünk egészségére is. Emellett több kutatás is megállapította, hogy a hálával teli hozzáállás segít csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségeket jelző biomarkerek mennyiségét. Egy 2021-es tanulmány pedig arra mutatott rá, hogy a hálanapló vezetése kiegyensúlyozottabbá teszi a vérnyomást és szabályozza a pulzust. Érdemes tehát legalább naponta egyszer átgondolni, mi minden jó dolog történt velünk, és ahelyett, hogy mi sikerült balul, arra koncentrálni, mi mindenért lehetünk hálásak ma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.