A növényt már az ókori görögök és rómaiak is ismerték és használták. Gyógyhatásairól már a latin neve – Salvia officinalis – is árulkodik, a Salvia ugyanis azt jelenti: gyógyítani. A zsálya nagyon sok mindenre használható gyógynövény. Ezeket gyűjtöttük össze.
A lehűtött zsályatea kiváló izzadás elleni szer, úgy belsőleg, mint külsőleg, sokan a menopauza alatt is esküsznek a jótékony hatására. Az elfogyasztott tea néhány órán belül kezd el hatni, ám a verejtékmirigyek elválasztásának harmonizálásához érdemes több hétig, napi rendszerességgel kortyolgatnunk. Külsőleg a lehűtött főzetet lemosóként vagy akár hideg borogatásként érdemes használnunk.
A zsálya nagyon jó hatással van az emésztőrendszerre. Keserűanyagai, illóolajai étvágyjavító, emésztéskönnyítő, gyomorerősítő hatásúak. Cseranyagai hasmenés és bélhurut, emésztőrendszeri gyulladások esetén segíthetnek, emellett csökkentik a görcsöket, felfúvódást, emellett bélfertőzések esetén is hatásos lehet. Másnaposság esetén is remekül alkalmazhatjuk a gyomorpanaszok enyhítésére.
Gyulladáscsökkentő, antiszeptikus hatását torokgyulladás és fogínygyulladás esetén is hasznosíthatjuk öblögetőként, rekedtség, köhögés esetén pedig gargarizálóként vagy borogatásként.
Enyhe vérzéscsillapító hatásának köszönhetően lehűtött főzetével kezelhetünk kisebb sebeket, de még fogínyvérzésnél is használhatjuk öblögetőként. Pikkelysömör, nedvedző ekcéma és égési sérülések esetén is csökkenti a viszkető érzést.
Gyógyítja a pattanásos bőrt, akár gőzölés, borogatás vagy lemosó formájában is. A rovarcsípést egy friss levéllel is bedörzsölhetjük. Korpásodás esetén pedig hajöblítőként alkalmazhatjuk. Aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként vérzéscsillapító, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású. Vérnyomáscsökkentő és vértisztító hatással is rendelkezik, köszvényes panaszok kezelésre is alkalmas.
Egy teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 5 percig főzzünk. Ebből igyunk meg naponta kétszer vagy háromszor 2 dl-t. Emésztési zavarok esetén édesítés nélkül, 20 perccel étkezés előtt fogyasszuk. Külsőleg, főzet vagy lemosó készítéséhez decinként egy teáskanál szárítmányt főzzünk 5 percig, majd hűtsük le.
Illóolaja párologtatóba, vagy vízzel keverve borogatásként ugyanarra a célra használható, mint a főzet, de kizárólag csak külsőleg!
Készítsünk füstölőt!
A gondosan összeválogatott növényekből készítsünk kis csokrokat. Ezeket szorosan tekerjük végig egy kötözővel. Ehhez legjobb természetes spárgát használni. A kötözéshez kössünk csomót a csokor aljára, majd a hosszú szálat többször vezessük végig a csokron. Fontos, hogy minden növényi részt jól összefogjunk, és húzzuk szorosra a szálakat, ellenkező esetben száradás után túl lazává válhat, és szétpotyoghat a füstölőnk. Szellős helyen szárítva elkerülhető, hogy a vastagon összekötött növényi részek bepenészedjenek, mielőtt megszáradnának. A kiszáradt gyógynövényes füstölőcsokor végét gyújtsuk meg, majd amikor már izzik, akkor óvatosan fújjuk el a lángot, hogy csak parázslás maradjon vissza. Helyezzük tűzálló, hőálló kis edénybe, pici vázába, a parázsló részével felfelé. Ha befejeztük a füstölést, akkor nyomjuk el egy arra alkalmas felületen, épp úgy, mint egy cigarettacsikket. A zsálya füstölőnek fantasztikus tértisztító hatása van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.