A bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis) és a hüvelygomba (vulvovaginális candidiázis) a két leggyakoribb intimprobléma: a nők nagy része élete során legalább egyszer megtapasztalja valamelyiket, sokan mindkettőt, és vannak, akiknek visszatérő gondot okoznak. Bár mindkettőnek más és más tünetei vannak, sokszor mégis kéz a kézben járnak, ugyanis mindkettő a hüvelyflóra egyensúlya felborulásának a következménye. Nézzük, mi a különbség köztük, és hogyan ismerheted fel, melyikkel állsz szemben!
Ha a hüvelyi folyás a szokásosnál bőségesebb, kellemetlen halszagú, esetleg kicsit csíp is odalent, nagy valószínűséggel bakteriális hüvelyfertőzéssel, azaz bakteriális vaginózissal van dolgunk. A bőséges, híg folyás ilyenkor lehet áttetsző, fehér vagy szürkés színű. Ezekhez a panaszokhoz csak ritkán társul a gyulladásra jellemző fájdalom, bőrpír, duzzanat vagy viszketés, ám az enyhe tüneteket is érdemes komolyan venni, ugyanis a kezeletlen fertőzés a húgyutakra átterjedve felfázást, súlyosabb esetben vesemedence-gyulladást, de egyéb kismedencei szervekre terjedve akár meddőséget is okozhat.
Bár a Candida minden nő hüvelyflórájának része, az egészséges hüvely pont annyira savas, hogy gátolja a gomba szaporodását, így nem alakul ki betegség. A Candida jelenléte csak akkor okoz megbetegedést, ha megváltozik a hüvely mikrobiológiai egyensúlya, és nincs, ami féken tartsa a gomba szaporodását. A Candida az egészségesen savas hüvelyi kémhatástól eltérő, a semleges pH-hoz közeli hüvelyi környezetben nagyon gyorsan képes szaporodni. A savasság csökkenésének oka pedig lehet a túlzásba vitt tisztálkodás, a sok stressz, a helytelen táplálkozás, a szűk, műszálas fehérnemű használata, és akár egy antibiotikumkezelés is kiválthatja a fertőzést. A hüvelygomba tünetei közé tartozik a viszketés, égő érzés, valamint a sűrű, fehér, darabos, túrószerű folyás, amely kellemetlen szaggal nem jár. Emellett a hüvely és a szeméremtest pirosodása, duzzanata is jelentkezhet.
Mind a hüvelygomba, mind a bakteriális vaginózis kialakulásában a hüvely pH-értékének változása játszik központi szerepet. A hüvely egészséges állapotában enyhén savas kémhatású (pH 3,8-4,2), ami megakadályozza a káros mikroorganizmusok elszaporodását. Ha azonban ez az egyensúly sérül, mind a Candida gombák, mind a káros baktériumok könnyen elszaporodhatnak, így a bakteriális hüvelyfertőzés és a hüvelygomba gyakran egyszerre jelentkezik. A bakteriális hüvelyfertőzést megelőzően a hüvely savas pH-ja lúgos irányba tolódik el, akkor csökken a Lactobacillusok száma, és fokozódik az anaerob baktériumok szaporodásának üteme. A bakteriális vaginózist az orvos antibiotikummal kezeli, ami pedig növeli a hüvelygomba kialakulásának kockázatát.
Mindkét fertőzés esetében elengedhetetlen a megfelelő diagnózis és kezelés. A helytelen kezelés vagy a kezelés hiánya hosszú távú egészségi problémákhoz vezethet. A diagnózis felállításához – főleg első esetben – nőgyógyászati vizsgálat szükséges, amely során laboratóriumi tesztekkel azonosítják a fertőzés típusát. Amíg azonban nem jutunk el orvoshoz, a tünetek alapján választhatunk a patikában vény nélkül kapható hüvelyflóra-regeneráló szereket is, amelyek segíthetnek időben elcsípni a bajt.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Vitagyn C patikában kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.