Az óraátállítás sötét titka: ezt teszi a szexuális életeddel, ha nem vigyázol

Az óraátállítás 2025 márciusában még mindig kötelező lesz, ami azt jelenti, hogy március 30-án vasárnap hajnalban 2 órakor 3 órára kell előre állítani az órát. Az utóbbi időszakban rengeteg pletyka kapott szárnya, az óraátállítással kapcsolatban, de egyelőre marad még hazánkban. Egy órával előre toljuk a mutatókat a tavaszi óraállításkor. Ez nem tűnik olyan drasztikus változtatásnak, ám pont elég ahhoz, hogy összezavarja a normál bioritmusunkat, kibillentsen minket az egyensúlyunkból, mi akár komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet, többek között megváltozik a nemi vágy, azaz a libidónk.
A cirkadián ritmus a testünk belső órája, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusokat, a hormonkibocsátást és más élettani folyamatokat, nagyon érzékeny az óraátállással járó változásokra. Ha ez a tökéletes biológia egyensúly felborul, az az alvásminőség romlásához, nappali fáradtsághoz, hosszabb távon koncentráció- és teljesítőképesség csökkenéshez vezethet, ami természetesen a libidónknak sem tesz jót: a vágy csökkenhet, és a szexualitás háttérbe szorulhat. De vajon mit tehetünk ellene?
Ahhoz, hogy könnyebben alkalmazkodni tudjunk, érdemes már néhány nappal előtte megkezdeni az átállást. Fokozatos ébresztéssel: ha naponta 10-15 perccel korábban állítjuk be az ébresztőt, a szervezetünk lassabban szokik hozzá a változáshoz. Természetes fény kihasználása: minél több időt töltünk tavasszal a szabadban, annál könnyebben alkalmazkodunk az új ritmushoz. A megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás segíthet a szervezetnek a gyorsabb alkalmazkodásban.
A testünknek ahhoz, hogy a lehető legjobban működjön, ugyanúgy szüksége van alvásra, ahogyan levegőre és táplálékra is. Alvás közben regenerálódik a szervezetünk, beindulnak az öngyógyító folyamatok, és az egész rendszerünk azon dolgozik, hogy helyreállítsa a kémiai egyensúlyát. Ezért, ha rendszeresen odafigyelünk a pihenésre, a megfelelő alvásra és próbálunk a megfelelő időben lefeküdni, az óraátállítás hatásai mérsékelhetőek lesznek.
Az eltérő alvásritmusú pároknak ebben az időszakban több konfliktusuk lehet egymással, de az empátia kulcsszerepet játszhat a harmónia megtalálásában. Az éjjeli baglyok számára különösen nehéz lehet az átállás, mivel ők egyébként is küzdenek az elalvással. Ne ítélkezzünk tehát a párunk felett, amikor fáradtabbnak tűnik az óraátállítás körüli hetekben, hiszen az alvásritmus biológiailag meghatározott. Ha lehetséges, halasszuk a fontos beszélgetéseket későbbre, amikor már túl vagyunk az átálláson.
A stressz és az alvásproblémák csökkentésére érdemes sportcipőt húzni! A rendszeres testmozgás, legyen az séta, jóga vagy úszás, új energiákkal tölti fel a testünket, helyreállítja a kedélyállapotunkat, segít ellenállni a stressznek és javítja az alvás minőségét. A gyakori edzés beépítve a mindennapjainkba bizonyítottan segít eltávolodni a stresszt és a szorongást okozó gondolatoktól, ezáltal növeli a fizikai teljesítményünket, a koncentrációs képességünket és a nemi vágyunkat.
Amikor egy hosszú és fárasztó nap után feszültek és idegesek vagyunk, lehet, hogy az utolsó dolog, ami eszünkbe jut, az a közös ágyjelenet. Pedig a szexuális izgalom és az intim együttlét valójában nagyszerű módja a feszültség levezetésének, és a stressz enyhítésének. A szex ugyanis csökkenti a kortizol szintjét, a magas vérnyomást, a szívroham kockázatát, növeli az önbecsülést, a boldogságérzetet, hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, valamint segíthet a jobb alvásban.
Stresszmentes óraátállást!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.