A magnéziumpótlók iránt igencsak megnőtt a kereslet napjainkban, ami nem véletlen, hiszen rohanó világunkban elengedhetetlen, hogy az idegrendszerünk megfelelő egészségi állapotban tudja felvenni a harcot a mindennapi stresszel szemben. A magnézium többek között segíti a mentális egészségünket: csökkenti a szorongást és a stresszt – elősegítve ezzel a jó alvásminőséget. De hogyan jelez a szervezetünk, amikor a magnéziumhiány veszélye áll fenn?
A magnézium olyan ion, amelynek sejtjei több, mint 200 funkciót tartalmaznak – ezek közül sok létfontosságú az alváshoz, a központi idegrendszer gyógyulásához és az izmok helyreállításához. Ezért ideális éjszakai fogyasztásra. Tekintettel a D-vitamin fontosságához hasonló, számos testi funkcióban betöltött szerepére, nem meglepő, hogy a magnéziumhiány gyakori jelenség és arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a magnéziumhiány tünetei sokfélék lehetnek, pár kulcsfontosságú jelre érdemes odafigyelni.
– hangsúlyozza Dr. Álvaro Campillo emésztéssel foglalkozó szakember.
A magnéziumkiegészítők okkal népszerűek, azonban fontos a helyes adagolásra és a kiegészítés módjára való odafigyelés. Ebben jobb, ha kikérjük egy, a témában jártas szakember segítségét, ha a fent említett tünetek valamelyikét észleljük – különösen, ha egyéb gyógyszereket is szedünk.
A magnézium létfontosságú anyagcserénk, izomzatunk, immunrendszerünk és idegrendszerünk számára, ezért elengedhetetlen, hogy étrendje tartalmazzon magnéziumot, különösen, ha krónikus gyulladásos betegségekben, migrénben, csontritkulásban, vagy alvászavarban szenved. Ezek a körülmények mind magasabb magnéziumszintet igényelnek az optimális egészség és a teljesítmény érdekében.
- mondja Dr. Álvaro Campillo.
Sokszor hallhatjuk, hogy a magnéziumot érdemes lefekvés előtt bevenni, mert ellazítja a testet és javítja az alvás minőségét. Campillo szerint azonban van egy még ideálisabb időpont a magnézium bevételét illetően: két órával a vacsora után.
„A magnézium rosszul szívódik fel kalcium, fehérjék és foszfátok jelenlétében. Ezért próbáljon meg két órát várni a vacsora után, hogy maximális felszívódást érjen el és fokozza annak előnyeit”- hangsúlyozza.
Ilyenek például az olajos magvak, a diófélék, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, a banán, a kelkáposzta és a spenót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.