Pár perc alatt csökkentheted a stressz-szintedet ezekkel a technikákkal

Calm,Female,Executive,Meditating,Taking,Break,At,Work,For,Mental
Shutterstock/Copyright (c) 2019 fizkes/Shutterstock. No use without permission. - fizkes
légzésgyakorlat stresszcsökkentő feszültség
Hiába igyekszik az ember megőrizni a nyugalmát, nehéz kikapcsolni a sűrű, feszült napokon. Pedig a stresszcsökkentés létfontosságú, hiszen a tartós stressz súlyos károkat okozhat.

A stressz régi fogalom, eredetileg orvosi kifejezés volt, a szervezet válasza egy-egy helyzetre; de mára inkább a feszültséget, idegességet jelenti. Ami azt illeti, manapság nem is mindig tudjuk, mi okozza, sok embernek folyamatosan jelen van a stressz az életében – éppen ezért nagyon fontos, hogy a stresszcsökkentés is része legyen az életünknek, legyen stratégiánk, amivel enyhíthetjük az állandó feszültséget. A tartós stressz ugyanis olyan következményekkel járhat, mint a szorongás, fásultság, később depresszió, és krónikus betegségeket is okozhat. A WebMD magazin összegyűjtött néhány stresszcsökkentő technikát, melyeket érdemes beiktatni a mindennapokba, hiszen sok közülük akár pár perc alatt csökkenti a stressz-szintet.

A stresszcsökkentés több technikával is lehetséges
A stresszcsökkentés több technikával is lehetséges
Forrás: Shutterstock

1. Stresszcsökkentés: a zene hatásosabb, mint hinnéd

Ha szorítanak a határidők, nehéz feladatokkal kell megküzdeni a munkahelyen, érdemes zenét hallgatni, ha van rá lehetőség. Sőt, akár egy stresszhelyzet előtt is segíthet, ha felteszed a fülhallgatót, és meghallgatod a kedvenc zenédet. Egy kutatás során a résztvevők kortizol (stresszhormon) szintjét mérték, és kiderült, hogy zenehallgatás közben csökken a szintje például olyan feladatok előtt, mint egy vizsga, vagy nyilvános szereplés. Nem mindegy persze, hogy mit hallgatsz: érdemes olyat, ami nyugtató hatással van rád, és kikapcsol a hétköznapokból.

2. Bárhol bevethetők a légzésgyakorlatok

A stresszcsökkentő módszerek közül a legrugalmasabbak a légzésgyakorlatok, hiszen nincs olyan helyzet, ahol ne tudnánk alkalmazni őket. Amikor érzed, hogy eluralkodik rajtad a feszültség, kezdj a lélegzetvételedre fókuszálni: lassan szívd be az orrodon át a levegőt, figyeld, ahogy emelkedik a mellkasod, majd lassan fújd ki a levegőt. Közben ülj minél kényelmesebben. A gyakorlatot tíz percig alkalmazd.

3. Csodát tesz a természet

Ha nehéz, stresszes időszakot élsz meg, érdemes naponta legalább egyszer kimenni a természetbe – elég, ha csak a legközelebbi parkot látogatod meg, és sétálsz ott egy félórát. A friss levegő, a természet színei és hangjai megnyugtatnak, ellazítanak, és segítenek a pillanatra fókuszálni. Ha reggel sétálsz, könnyebben indul a nap, este pedig egy jó levezetése lehet a feszültségnek.

4. Az önszeretet csodákra képes

A stresszcsökkentés fontos része az is, hogyan bánunk önmagunkkal. Stresszes élethelyzetekben az ember hajlamos megfeledkezni a szükségleteiről, a környezetéről, és arról, hogy saját magával is kedvesnek kellene lennie. Sokkal könnyebb átvészelni a nehéz időszakokat, ha nem sürgetjük, ostorozzuk magunkat, hanem bátorító a belső monológunk; és az is fontos, hogy akármilyen kevés időnk van, szánjunk belőle egy kicsit pihenésre, énidőre is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.