Az epilepszia egy idegrendszeri rendellenesség, ami a világ lakosságának mindössze 1%-át érinti csupán. Sokféle típusa létezik, egy dolog azonban mindegyikre igaz: az agy elektromos aktivitásában bekövetkező zavarok rohamokat idéznek elő.
Az epilepsziás rohamok sokféleképpen jelentkezhetnek. Tünetei pedig attól függően változnak, hogy az agy melyik része érintett. Kisebb tünet esetén zavarodottság, izomrángás és egy helyre bámulás jellemzi. Komplex rohamok esetén erőteljes izomrángások, eszméletvesztés és esés a jellemző tünet.
Az epilepsziában szenvedők egy része arról számol be, hogy a roham előtt különleges érzékelési élményeket (például szagokat, fényvillanásokat) , úgynevezett aurát tapasztal.
Az epilepsziás roham ijesztő a beteg környezetére nézve. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ezek a tünetek az esetek nagy százalékában maguktól elmúlnak. Amit tehetünk, hogy maradjunk nyugodtak, ne pánikoljunk, lehetőleg mindent tegyünk el a rohamban szenvedő környezetéből, amivel megütheti, megvághatja magát. Ha elesik, próbáljunk alá puha ruházatot vagy takarót teríteni.
Semmiképpen se akarjuk csillapítani a rángásokat és ne fogjuk le a beteget. Amikor a roham lecsengett, stabil oldalfekvésbe próbáljuk helyezni az illetőt, ezzel elkerülhetjük, hogy félrenyeljen.
Amennyiben a roham 5 percnél tovább tart, vagy újra megismétlődik, azonnal mentőt kell hívni. Abban az esetben is szakorvosi segítségre van szükség, ha a roham közben a beteg sérülést szenvedett, ha cukorbeteg vagy terhes.
Külső személőként nagyon ijesztő egy epilepsziás rohamot végignézni, de vajon mit érez az az ember, aki saját maga is epilepsziás. Egy neve elhallgatását kérő személy, nevezzük Julinak, elmesélte saját tapasztalatait.
Először 16 évesen kaptam rohamot. Nem volt semmi előjele, de utána teljesen kimerültnek éreztem magam, és nem emlékeztem semmire. A legijesztőbb számomra az egészben az, hogy sosem tudom pontosan, mikor következik be újra. Az rohamok előtt sokszor mintha furcsa szagot éreznék, néha fényeket látok. Ez általában jelzi, hogy hamarosan jön a roham, de azt nem tudom megsaccolni, hogy mikor csap le. Előfordul viszont olyan is, amikor semmi előjele sincs annak, hogy rohamom lesz. A családom és a barátaim eleinte iszonyatosan megijedtek. Azt mondják, úgy nézek ki közben, mintha nagyon mélyen aludnék, és erősen rángatózom. Szerencsére ma már tudják, hogyan kell kezelni ezeket a helyzeteket. Olyan pedig csak ritkán fordult velem elő eddig, hogy idegen helyen ért a roham. Akkor mindig mentőt hívtak nekem.
Az epilepsziás roham után a betegek túlnyomó része fáradtságot és fejfájást tapasztalnak. Időbe telik, amíg realizálják maguk körül a világot és újra képbe kerülnek.
Az epilepsziás rohamok a betegek 70%-ában hatékonyan megelőzhetők megfelelő antiepileptikus gyógyszerekkel, súlyosabb esetekben többféle gyógyszer kombinációjával. Amennyiben a gyógyszeres kezelés nem hoz eredményt, sebészi beavatkozásra lehet szükség, amely során az epilepsziás fókuszt eltávolítják. A kezelési mód kiválasztása minden esetben az epilepszia típusához és az egyén tüneteihez igazodik, és szakorvosi döntést igényel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.