Arany sarlóval vágták ágait a druidák, hogy hatóanyagai ne károsodhassanak, szertartásokon is gyakran alkalmazták: a fehér fagyöngy nemcsak gyönyörű karácsonyi kellék, hanem felveszi a harcot a magas vérnyomással egy egyes rákfajtákkal szemben is. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat erről az apró, bogyós, félélősködő növényfajtáról.
A fehér fagyöngy legfontosabb hatóanyaga a glikoprotein, viszkotoxin, különböző flavonoidok, valamint a lektin. Értékes antioxidáns forrás, értisztításra is kiválóan alkalmas. Görcsoldó hatása miatt menstruációs fájdalmak is kezelhetők vele, de a vércukorszintet is szabályozza. Ez a szupernövény azonban nagy mennyiségben mérgező is lehet, így mindenképpen be kell tartani a belőle fogyasztható ajánlott mennyiséget.
A fehér fagyöngy egy félélélősködő növény, azaz, akkor terem és akkor szedhető, amikor az a növény is, amin élősködik. Hatóanyagát is az adott gazdanövény határozza meg. A nyári időszakban begyűjtött fehér fagyöngy gazdagabb hatóanyagokban, lévén, hogy olyankor a gazdanövény maga is aktív, nedvei gyorsabban keringenek.
Tapasztalatok szerint például a galagonyabokorról gyűjtött fagyöngy a legjobb magas vérnyomás ellen.
Hatóanyagai izomlazító tulajdonsággal is bírnak, így szabályozzák a szívizom összehúzódását, illetve a szívritmust is. Ezáltal csillapítja a magas vérnyomást, melyet csak fokoz értisztító hatása. Ennek köszönhetően javul a szervezet tápanyagellátása. Kiválóan beválik fejfájás, szédülés ellen, de például a fülzúgást is mérsékeli.
A magas vérnyomás redukálása mellett kevésbé ismert tulajdonsága a nyugtató hatása. Epilepsziás rohamok megelőzésére is alkalmazzák.
Már a huszadik század eleje óta folynak kísérletek a fehér fagyöngy rák elleni hatására vonatkozólag. Egyelőre nem a rák ellenszerét sikerült feltalálni általa, de egyes tüneteit bizonyítottan enyhíti, s egy kutatás alátámasztja azt is, hogy a fehér fagyöngy-készítményt szedőknek 40%-kal nagyobb túlélési rátájuk volt. Mérsékli a kemoterápia melléhatásait is mell, valamint hasnyálmirigyrákos betegek esetén.
Fehér fagyöngyöt lehet kapni kapszula formájában is, de tea is készíthető belőle. A tea esetében fontos, hogy ne főzzük, hanem hideg vízben áztassuk néhány órán át a filtert, különben szétesnek a hatóanyagai, és kevésbé fogja enyhíteni a tüneteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.