Túl sokat aggódsz minden apróságon? Így állítsd le a negatív gondolatokat

szorongás negatív gondolat aggódás
Túl sokat aggódsz? Ha bármikor is azon kaptad magad, hogy a legapróbb dolgok miatt is idegeskedsz, miközben a barátnőid lazán legyintenek rá, hidd el nem vagy ezzel egyedül!

Mindannyian hajlamosak vagyunk néha túlgondolni a dolgokat, de ha az állandó negatív gondolatok megkeserítik a mindennapjaidat, ideje változtatni rajta. Hiszen, ha minden apróság miatt izgulsz, ha túl sokat aggódsz, az állandó stresszfaktor. Még akkor is, ha nem te vagy az egyetlen, akinek nehéz elengedni a kontrollt. Megmutatjuk, hogyan állíthatod le ezt a negatív gondolatspirált, és nyerheted vissza a belső békédet.

aggódás, nő, csalódottság, csalódás, szomorú nő, negatív gondolatok
A negatív gondolatok és az állandó aggodalom megkeserítik a mindennapokat.
Forrás: Shutterstock

Miért aggódsz túl sokat? Ismerd fel a problémát!

Gyakran nem is veszed észre, hogy ez a ráfeszülés nem egy konkrét helyzet miatt történik. Sokszor a belső biztonságérzet hiányáról van szó, vagy arról, hogy nem érzed magad elég erősnek egy-egy kihívás kezelésére. Előfordult már, hogy egy aprócska konfliktus után hetekig rágódtál azon, hogy mit kellett volna másképp mondanod? Ez sokak számára ismerős, képesek vagyunk felnagyítani a legkisebb problémát is, ami végül óriási katasztrófának tűnik. 

Lássuk az intő jeleket:

  • Állandóan a „mi lesz, ha” kérdéseken pörögsz? 
  • A legapróbb részleteken is sokáig rágódsz? 
  • Éjszaka sem tudsz kikapcsolni? Ha elalvás előtt is csak a gondok kattognak a fejedben, itt az idő egy kis mentális nagytakarításra.
  • Ha ezek közül több is igaz rád, akkor bizony előfordulhat, hogy túl sokat aggódsz. De ne csüggedj, léteznek egyszerű technikák, amelyekkel sikeresen megállíthatod a gondolataidat!

Vedd észre, amikor beindulnak a negatív gondolatok!

Először is, az a legfontosabb, hogy időben észrevedd, amikor elindul az aggodalom-spirál a fejedben. Ha újra és újra ugyanazt a gondolatot feszegeted, állj meg egy pillanatra, és mondd ki: „Ez most az aggódó énem, nem a realitás.” Sokkal könnyebb kezelni a problémát, ha felismered a folyamatot. Egy kis aggodalom normális, sőt, néha hasznos is – de ne hagyd, hogy átvegye az irányítást! Gyakran csak ront a helyzeten, beszűkíti a gondolkodásodat és elvonja a figyelmedet a valódi megoldásokról. Próbáld meg új nézőpontból szemlélni a problémákat, és tudd, hogy a legtöbb dolog, amin rágódsz, valószínűleg soha nem fog megtörténni.  

Kérdőjelezd meg a gondolataidat!

Amikor azon kapod magad, hogy képtelen vagy abbahagyni a para gondolatok gyártását, tedd fel magadnak a kérdést: „Ez valóban így van, vagy csak a legrosszabb forgatókönyvet játszom le a fejemben?” Gyakran kiderül, hogy a félelmeid túlzóak, és valójában nincs alapjuk.

Ne próbáld elnyomni, inkább adj időt a parának

Tudtad, hogy ha megpróbálsz nem gondolni valamire, az csak még erősebben visszatér? Viccesnek tűnik, de ha megengeded magadnak, hogy egy konkrét időpontban (például este 8-ig) aggódj, akkor könnyebben el tudod engedni a nap többi részében. Próbáld ki ezt a technikát, szánj rá napi 10-15 percet, és aggódj annyit, amennyit csak szeretnél. A megadott idő után viszont lépj tovább! Egy idő múlva csak mosolyogva legyintesz, mert mégis hogyan lehet megrendelésre aggódni.

Írd le, amitől félsz!

Lehet, hogy túl egyszerűen hangzik, de az írás valódi csodát tehet! Amikor leírod, mitől félsz, az segít átláthatóbbá és kevésbé félelmetessé tenni a problémákat. Ráadásul, ha már papíron látod őket, könnyebben észreveszed, hogy ezek a dolgok sokkal kisebbek, mint amilyennek a fejedben tűnnek.

Csinálj valami mást – azonnal!

Ha érzed, hogy a fejed kezd ráállni egy negatív gondolatra, azonnal tereld el a figyelmedet! Nézz meg egy vicces tiktok videót, hívd fel a legjobb barátnődet, vagy akár menj futni egyet. Bármilyen apró dolog, ami segít kiszakadni a negatív spirálból, az már győzelem.

A legrosszabb lehetőség 

Paradox módon, ha szembenézel a legrosszabb végkimenettel, az segíthet enyhíteni a szorongást. Például, ha attól félsz, hogy elrontasz egy munkahelyi feladatot, kérdezd meg magadtól: „Mi történhet, ha tényleg hibázok? Kirúgnak? Vagy inkább tanulok belőle, és legközelebb jobban fogom csinálni?”

Mondd ki hangosan!

Egy egyszerű, de hatásos módszer, ha azon kapod magad, hogy újra és újra ugyanazon a gondolaton rágódsz, mondd ki hangosan: STOP! Ez a kis mentális pofon segít megszakítani a gondolatfolyamot. Ha ez megvan, próbáld meg tudatosan valami másra irányítani a figyelmedet: kezdj el írni, olvasni, zenét hallgatni, vagy bármi olyat csinálni, ami teljesen leköti a figyelmedet.

Vizualizáld a gondolataidat! 

Képzeld el, hogy a negatív gondolatok kis felhők, amelyek elúsznak az égen. Csak nézd őket kívülről, ahogyan tovaszállnak, és próbáld meg nem kötődni hozzájuk.

Használj mantrákat és pozitív megerősítéseket

Nyugtattál meg már kisgyereket? Vagy a barátnődet? Mit mondogattál neki? Például, hogy minden rendben lesz, vagy hogy ez is elmúlik, vagy akár azt, hogy képes megoldani a helyzetet. Ezeket naponta többször magadnak is elismételheted. Próbáld ki őket hangosan vagy suttogva, és figyeld meg, melyik mondat hoz megnyugvást és biztonságérzetet. Akár naplóba is írhatod őket, vagy elhelyezheted olyan helyeken (tükör, íróasztal), ahol gyakran látod őket. Hidd el, működni fog.

És a non plus ultra

Tedd fel a kérdést: ez számítani fog 5 év múlva? Ha a válasz nem, akkor valószínűleg nem érdemes túl sok energiát pazarolni rá most sem.


 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.