A nyugalmi pulzusszám a szívverések száma percenként, amikor a test pihen. Az NHS szerint a 60–100 ütés/perc a felnőttek normális tartománya, a kutatások szerint az ezen belüli ideális érték az életkortól függően változik.
Egy amerikai tanulmány szerint akkor a legfittebb a szívünk, ha a nyugalmi pulzusszámunk 47–57 bpm között van, ám hozzátették, ez elsősorban profi sportolókra jellemző, az átlagemberé ennél magasabb. Az egészséges felnőttek többségének a nyugalmi pulzusszáma a 70-es bpm tartományban van, a 100 bpm feletti nyugalmi pulzus túl gyorsnak számít, és jelezhet valamilyen rendellenességet.
Tudni kell, az ideális nyugalmi pulzus az életkor előrehaladtával változik:
A kutatások szerint azok a férfiak, akiknek pulzusa 75 bpm fölött van 50 éves koruk körül, kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg a következő 20 évben, mint azok, akiké 55 bpm alatt van.
A szívfrekvencia-variabilitás (HRV) a szívverések közötti időbeli eltéréseket méri, és szintén a szív egészségének egyik fontos mutatója. A magas HRV a szív jó alkalmazkodóképességét jelzi. A HRV értékei az életkor előrehaladtával csökkennek: amíg a 20-as éveik elején járók: 50-70-es HRV-t mérnek, addig a 60-65 évesek 25-35-öt.
Az okosórák pontos képet adhatnak a pulzusszám változásairól, de nem helyettesítik az orvosi diagnózist. Az eszközök érzékenysége és mérési pontossága eltérő lehet, ezért a szakértők szerint az okosórák adatait érdemes fenntartásokkal kezelni.
Ha a nyugalmi pulzusszámod tartósan magas (100 bpm fölött) vagy alacsony (40 bpm alatt), és egyéb tüneteket, például légszomjat, szédülést vagy mellkasi fájdalmat tapasztalsz, fordulj orvoshoz. A pulzusszám változásai mögött olyan állapotok is állnak, mint a szívritmuszavar vagy pajzsmirigyproblémák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.