Mit árul el az egészségedről a nyugalmi pulzusszám és mennyire bízhatsz az okosórádban?

szív pulzusszám egészség okosóra
A nyugalmi pulzusszám az egészség egyik alapvető mutatója. Kiderülhet belőle, milyen hatékonyan működik a szív, amikor nem végez fizikai aktivitást. Az alacsonyabb érték általában jobb szív- és érrendszeri állapotot jelez. Az okosórák elterjedésével egyre többen figyelik a pulzusszámukat, de ha a normál értékek mellett is panaszaink vannak, érdemes kivizsgáltatni magunkat.

A nyugalmi pulzusszám a szívverések száma percenként, amikor a test pihen. Az NHS szerint a 60–100 ütés/perc a felnőttek normális tartománya, a kutatások szerint az ezen belüli ideális érték az életkortól függően változik.

Az ideális nyugalmi pulzusszám az életkor előrehaladtával változik
Az ideális nyugalmi pulzusszám az életkor előrehaladtával változik
Forrás: Shutterstock

Az ideális nyugalmi pulzusszám az életkortól is függ

Egy amerikai tanulmány szerint akkor a legfittebb a szívünk, ha a nyugalmi pulzusszámunk 47–57 bpm között van, ám hozzátették, ez elsősorban profi sportolókra jellemző, az átlagemberé ennél magasabb. Az egészséges felnőttek többségének a nyugalmi pulzusszáma a 70-es bpm tartományban van, a 100 bpm feletti nyugalmi pulzus túl gyorsnak számít, és jelezhet valamilyen rendellenességet.

Tudni kell, az ideális nyugalmi pulzus az életkor előrehaladtával változik:

  • 18–25 éves férfiak : sportos szint 40–52 bpm, átlagos szint 70 bpm felett
  • 65 év feletti férfiak : sportos szint 52–55 bpm
  • 18–25 éves nők : sportos szint 40–48 bpm, átlagos szint 74–78 bpm.
  • 65 év feletti nők : sportos szint 52-55 

A kutatások szerint azok a férfiak, akiknek pulzusa 75 bpm fölött van 50 éves koruk körül, kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg a következő 20 évben, mint azok, akiké 55 bpm alatt van.

Nem csak a pulzus számít, hanem a HRV is

A szívfrekvencia-variabilitás (HRV) a szívverések közötti időbeli eltéréseket méri, és szintén a szív egészségének egyik fontos mutatója. A magas HRV a szív jó alkalmazkodóképességét jelzi. A HRV értékei az életkor előrehaladtával csökkennek: amíg a 20-as éveik elején járók: 50-70-es HRV-t mérnek, addig a 60-65 évesek 25-35-öt. 

Mennyire bízhatunk az okosórák adataiban?

Az okosórák pontos képet adhatnak a pulzusszám változásairól, de nem helyettesítik az orvosi diagnózist. Az eszközök érzékenysége és mérési pontossága eltérő lehet, ezért a szakértők szerint az okosórák adatait érdemes fenntartásokkal kezelni.

Mikor kell aggódni?

Ha a nyugalmi pulzusszámod tartósan magas (100 bpm fölött) vagy alacsony (40 bpm alatt), és egyéb tüneteket, például légszomjat, szédülést vagy mellkasi fájdalmat tapasztalsz, fordulj orvoshoz. A pulzusszám változásai mögött olyan állapotok is állnak, mint a szívritmuszavar vagy pajzsmirigyproblémák.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.