szájhigiénia szájápolás egészség
Talán nem is gondolnánk, hogy a kellemetlen szájszag milliókat érintő probléma, amely többek között súlyos önbizalomhiányhoz vezethet. A leggyakoribb okairól nem igazán beszélünk, pedig ahhoz, hogy a problémát kezelni tudjuk, meg kell találnunk a rossz leheletet kiváltó tényezőket.

A rossz lehelet nem csak azok számára kínos, akiknek a szag megcsapja az orrát – a kellemetlen szájszaggal küzdő személy is rendkívül erős szégyenérzetet tapasztalhat – főleg, ha rendszeresen jelentkezik nála a probléma. Manapság a rágók és mentolos cukorkák igen nagy népszerűségnek örvendenek, ám csupán tüneti megoldást jelentenek a problémára – ha kellemetlen szájszagot tapasztalunk, célszerű mélyebben beleásni magunkat a témába és megtalálni, hogy mi okozza a rossz leheletet.

rossz lehelet
Célszerű mélyebben beleásni magunkat a témába és megtalálni, hogy mi okozza a rossz leheletet.
Forrás: Shutterstock

Milyen okok állhatnak a rossz lehelet mögött?

1. Savas étrend

Meglepően hangzik, de a kellemetlen szájszag egyik kiváltó oka az lehet, ha sok olyan élelmiszert fogyasztunk, amely savasodást idéz elő a szervezetben. A savas étrend refluxot okozhat, ami a rossz lehelet egyik fő oka. Ha gyomorégést, nyelési nehézségeket, hányingert, vagy egyéb gyomorsav okozta kellemetlen tüneteket tapasztalunk, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk; illetve fontoljuk meg azt is, hogy kikérjük egy szakorvos, vagy egy dietetikus véleményét, aki szakmai segítséget nyújthat nekünk azzal kapcsolatban, hogy mit érdemes fogyasztanunk és mit nem.

Nem csak a kellemetlen szájszag miatt ajánlott komolyan venni az ilyen jellegű tüneteket; a kezeletlen reflux olyan szövődményekkel járhat, mint a nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély; de a szájba, légutakba visszajutó sav súlyosan károsíthatja a fogzománcot és légúti problémákhoz is vezethet.

2. Kevés nyáltermelődés, szájszárazság

A nyál rendkívül fontos funkciót tölt be – azt is mondhatjuk, hogy a száj immunrendszereként működik. Feladatai közé tartozik a szájüreg tisztán tartása, a kórokozók elleni védelem, a fogak védelme, a száj nedvességtartalmának fenntartása. Ha kevés nyál termelődik, akkor a baktériumok sokkal gyorsabban képesek elszaporodni a szájüregben és ez rossz lehelethez vezethet.

Ha ezt tapasztaljuk, akkor érdemes odafigyelnünk a megfelelő vízfogyasztásra. A szakemberek szerint a hozzáadott kalciumot és fluoridot tartalmazó fogkrémek használata is segíthet orvosolni a problémát.

3. Sok cukor

Ha túlzásba visszük a cukros ételek, italok fogyasztását, akkor a szájban található baktériumok előszeretettel szaporodnak el a szájüregben – ez pedig kellemetlen szájszaghoz vezet. A cukor a baktériumok fő táptalaja, így a megfelelő szájhigiénia és az egészségünk megőrzése érdekében mérsékeljük a cukorfogyasztásunkat.

A szakemberek szerint segíthet, ha a cukros ételek elfogyasztása után vízzel öblögetünk, vagy fogat mosunk – ezzel is minimalizálhatjuk a cukor koncentrációját a szájban és a fogakon.

rossz lehelet, fiatal pár
Ha túlzásba visszük a cukros ételek, italok fogyasztását, akkor a szájban található baktériumok előszeretettel szaporodnak el a szájüregben
Forrás: Shutterstock

4. Légúti betegségek

Bizonyos légúti betegségek, mint a mandulagyulladás, vagy az orr- és orrmelléküreg-fertőzések rossz leheletet eredményezhetnek. A mandulában lévő apró kövecskék, az orrspray használat és a krónikus arcüreggyulladás mind olyan baktériumforrások lehetnek, amelyek elősegítik a kellemetlen szájszag kialakulását.

5. Rossz szájhigiénia, fogászati problémák

A nem megfelelő szájhigiénia fogkőhöz, fogszuvasodáshoz vezethet, ami szintén kellemetlen leheletet okoz.

Fontos, hogy reggel és este is alaposan mossunk fogat, használjunk szájvizet és fogselymet, így elkerülhetjük a rossz lehelet okozta kellemetlenségeket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.