A legstabilabb párkapcsolatot is tönkreteheti, ha társfüggő az egyik fél

Codependent,Relationship,Couple.,Woman,And,Man,Codependency
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Andrey_Popov/Shutterstock. No use without permission. - Andrey_Popov
párkapcsolat társfüggőség pszichológia mentális egészség
A kapcsolat elején még minden tökéletesnek tűnik, majd pár hónap múlva az egyik fél úgy érzi, megfojtja a szeretetével a másik. A társfüggőség nem ritka jelenség, és hosszú távon egyik félnek se jó. Mutatjuk, mik a jelei, és azt is, hogy mit lehet tenni ellene.

Egy új párkapcsolatban eleinte természetes, hogy az ember gondolatait teljesen leköti a másik fél, és önmagáról szinte megfeledkezik. Ám ha ez az állapot túl sokáig fennáll, akkor társfüggőség is lehet a háttérben, ami hosszú távon megnehezíti mindkét fél dolgát. Egy boldog párkapcsolat alapja ugyanis az, hogy mindketten ugyanannyit tesznek bele, és mind a férfi, mind a nő szükségletei szem előtt vannak. Azonban ha az egyik fél feláldozza a saját igényeit, vágyait, minden szabadidejét, és tökéletesen feloldódik a kapcsolatban, az hosszú távon akár szakításhoz is vezethet. Az ilyen kapcsolatban az egyik fél folyton gondoskodó üzemmódban van, aki a másik érzéseit, igényeit, vágyait a sajátjai elé helyezi, és közben megesik, hogy elfelejt önmagáról gondoskodni. A másik fél pedig jobb esetben úgy érzi, megfullad a kapcsolatban, rosszabb esetben pedig kihasználja a helyzetet, és hagyja, hogy a társa feláldozza érte önmagát.

A társfüggőség férfiaknál és nőknél is előfordulhat.
A társfüggőség mindkét felet megviseli a kapcsolatban.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2016 Valery Sidelnykov/Shutterstock.  No use without permission.

Társfüggőség: ezek a jelei

  • Az egyik fél nem gondoskodik önmagáról, mindig azt figyeli, hogy a másiknak milyen kedve van, mire lehet szüksége, és teljesen elhagyja magát érzelmileg és fizikailag is.
  • Ha a társfüggő fél mégis szán magára egy kis időt vagy energiát, erős bűntudatot él meg.
  • Sokszor a túlzott ragaszkodás abban mutatkozik meg, hogy az egyik fél ideges lesz és szorong amiatt, hogy a másik nem értékeli kellőképpen az erőfeszítéseit.
  • A függő fél felelősnek érzi magát a társa tetteiért, hangulatáért és az igényei kielégítéséért.
  • Félelem az egyedülléttől: a társfüggés egyik jele az is lehet, ha a pár egyik tagja képtelen egyedül ellazulni, kikapcsolni, és szorongást él meg, ha a kedvese nélkül kell akár kevés időt is eltöltenie. Ilyenkor gyakran attól fél, hogy valami rosszat tett, és a másik el fogja hagyni emiatt; ezért sokszor mindenhova kísérni szeretné a párját.
  • A kodependencia, vagyis a társfüggőség gyakori tünete, hogy a függő fél nem meri kifejezni az érzéseit a másik felé, ha valami problémája van a kapcsolatban, akkor inkább hallgat.

Erős a félelem az egyedülléttől

Még a szakítás gondolata is komoly szorongást okoz, ha valaki társfüggő, ezért sokszor olyan kompromisszumokat kötnek a párkapcsolatért, ami valójában nem felel meg nekik. Például megeshet, hogy akár sorozatos megcsalást, bántalmazást is elviselnek, csak ne maradjanak egyedül.

Mitől alakulhat ki?

Szakemberek szerint több oka is lehet, de gyakori, hogy azok rendelik alá magukat a párkapcsolatban, akiket a szüleik túlságosan szigorúan neveltek. Statisztikák szerint a nők veszélyeztetettebbek, de férfiak esetében is előfordul. Szorongás is állhat a hátterében, ami sokszor csecsemőkorra vezethető vissza, ha sérült a baba anyához való kötődése.

Hosszú út a kezelés

Minden esetben az a gyógyulás záloga, ha a társfüggőségben szenvedő férfi vagy nő pszichológus segítségét kéri, de mellette fontos, hogy a párkapcsolat másik tagjával együtt dolgozzanak a kapcsolat megmentésén, akár párterápia keretében. A pszichoterápia több évig is eltarthat, ezért nagy kitartást igényel mindkét féltől.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.