A téli depresszió nem városi legenda: a napfény hiánya okozhatja

sad depresszió mentális egészség tél
Ahogy beköszönt a hideg és kevesebbet süt a nap, sokan azt tapasztalják, rosszabb lesz a kedvük, motiválatlanok és legszívesebben a házat se hagynák el. A téli depresszió olyan mentális zavar, amivel nagyon sokan küzdenek. Vannak azonban olyan praktikák, amelyekkel elkerülhetjük a kellemetlen tüneteket.

A tél sokak számára a bekuckózás, a forró italok és a meghitt időszak évszaka, de a rövid nappalok és a hideg időjárás sokszor kedvezőtlen hatással van a mentális egészségünkre. A téli depresszió (SAD) egy úgynevezett szezonális affektív zavar, amellyel többen küzdenek, mint hinnéd. A szakértők szerint azonban néhány tevékenység bevezetésével javíthatunk a hangulatunkon. 

A téli depresszió a napfény hiányával függ össze
A téli depresszió a napfény hiányával függ össze
Forrás: Shutterstock

Mi az a  téli depresszió?

A téli depresszió (SAD) egy szezonális affektív zavar, amely leggyakrabban akkor fordul elő, amikor a legkevesebb a napsütéses órák száma.  A napfény hiánya az agyban olyan biokémiai változásokat okoz, mint a szerotoninszint csökkenése, a melatoninszint növekedése, ami megváltoztathatja a hangulatunkat, az alvásminőségünket és az energiaszintünket is. A SAD gyakrabban fordul elő azoknál, akik egyéb mentális egészségügyi problémákkal küzdenek.

A tünetek közé tartozik:

  • Letargia és állandó fáradtság.
  • Csökkent érdeklődés az olyan tevékenységek iránt, akik korábban örömet okoztak.
  • Növekvő reménytelenség vagy szorongás.
  • Megváltozott alvás és étvágy.

A szakemberek szerint van kiút

„Az időjárás, a napirendünk változásai, a társasági események, mind befolyásolhatják az ember hangulatát. Van azonban néhány módja annak, hogy előre felkészüljünk mentálisan is a télre” - vélekedik Taish Malone mentálhigiénés szakember. „A késő őszi és téli napokon is igyekezzünk minél több fényt beengedni a lakásba. A napfény csökkentheti a fáradtságot, javítja az immunrendszer működését, és elősegítheti a jobb alvást és emésztést is. A napfény hatására megnő a dopaminszintünk, amit boldogsághormonnak is nevezünk” – magyarázza Malone. „Fontos, hogy minél több időt töltsünk a szabadban, sportoljunk kint minél többet és járjunk társaságba” – javasolja Dr. Tynessa Franks, klinikai szakpszichológus.  „A szezonális affektív zavar arra készteti az embereket, hogy visszavonuljanak és elszigetelődjenek, ám ez a viselkedés súlyosbíthatja tüneteiket” – jelentette ki Saba Harouni Lurie házasság- és családterapeuta.

Készülj fel a télre! 

A SAD, tehát a szezonális depresszió kezelése több technikával is lehetséges, a mentálhigiénés szakemberek szerint ezek a legfontosabbak. 

  • Hagyd, hogy besüssön a nap!

A napfény fontos szerepet játszik a szerotonin termelésében, amely javítja a hangulatot. Húzd el a függönyöket, sétálj a szabadban, és tölts annyi időt a természetben, amennyit csak tudsz.

  • Használj fényterápiás eszközt!

A fényterápiás eszközök mesterséges napfényt biztosítanak az agy biokémiai egyensúlya helyreállításának érdekében. A szakemberek szerint a legjobb, ha ébredés után használjuk ezeket. 

  • Mozgás és egészséges étrend

A rendszeres mozgás – legyen az egyszerű séta, jóga vagy edzőtermi program, kardio, súlyzós edzés – fokozza az endorfinok termelését, ezáltal pedig csökkenti a szorongás és depresszió tüneteit. Az egészséges étrend, amely gazdag omega-3 zsírsavakban és D-vitaminban, szintén jótékony hatású.

  • Relaxációs technikák

A meditáció, a mindfulness és az otthoni relaxációs gyakorlatok hatékonyak stressz kezelésében.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, hogy ellensúlyozzuk a napfény hiányát, de mentális állapotunkban mégsem következik be javulás. Ha a súlyos lehangoltság hetekig fennáll, esetleg egyre rosszabbul vagyunk, érdemes szakember segítségét kérni. „Ha úgy érezzük, hogy a pszichés állapotunk megnehezíti a mindennapjainkat, ne habozzunk pszichológushoz fordulni” - javasolja Dr. Tynessa Franks. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.