Tudtad? Otthonod világítása hatással van a szervezetedre

világítás cirkadián ritmus life
Shutterstock - fizkes
cirkadián ritmus LÁMPAFÉNY világítás
Gondoltad volna, hogy nem mindegy milyen lámpafényben ülsz otthon, munkában vagy bárhol máshol? A világítás a környezetedben hatással van az egészségedre.

Nagyjából az időnk 90%-át benti térben töltjük, ahol mesterséges fények vesznek körbe minket, ami megzavarja a természetes ritmusunkat. Mindeközben a testünk természetes környezetre és világításra vágyik, frissen termelt ételekre, változatos mozgásformákra, és a különböző évszakok ritmusára hangolódásra. A társadalom igényei azonban túlbonyolítják ezeket az egyszerű dolgokat, így a cirkadián ritmusunk nincs egyensúlyban olyan dolgok miatt, mint a minket környező lámpafények.

világítás, beltér -life
Beltéri világítás - A cirkadián ritmusod egyensúlya javítható a körülötted lévő fények megváltoztatásával.
Forrás: Shutterstock

A világítás hat a cirkadián ritmusodra

Sok mindent tehetsz azért, hogy helyreállítsd a cirkadián ritmusod egyensúlyát, és habár a fényt nem mindenhol tudod megváltoztatni, a saját lakásodban igen, és ezzel már egy lépéssel közelebb vagy az egyensúly felé.

Probléma a modern világítással

A minket körbevevő világítást figyelmen kívül hagyjuk, pedig meghatározó. Természetesnek vesszük a létezését, azt gondoljuk, hogy amíg látunk és energiatakarékos, addig minden rendben. A világítás azonban befolyásolja a hangulatunkat, produktivitásunkat és az egészségünket is. El tudod képzelni, hogy természetes módon a napfelkeltével ébredsz, napközben a tiszta égboltot látod és az esti fényekkel alszol el? A legtöbbünk számára ez egy fantázia. Ez az élmény azonban elérhető a megfelelő beltéri világítással.

Mi az a cirkadián ritmus?

A cirkadián ritmus a szervezetünk belső órája, ami irányítja az alvás-ébrenlét ciklusainkat, az energiaszintünket és a közérzetünket. A természetes 24 órás ciklustól való eltérés komoly problémákhoz vezet, hiszen alvászavart, fáradtságot és krónikus egészségügyi problémákat okot. A megzavart cirkadián ritmus hozzájárul az álmatlansághoz, a csökkent koncentrációhoz és a hangulatzavarokhoz, ami kihatással lesz az egész életünkre.

Pontosan ezért kell megértenünk a világítás fontosságát. A Kelvinben (K) mért fényhőmérséklet a meleg színektől kezdve a tábortűz izzásától (2000 K) a napsütéses nap hűvös fehérjéig (5000 K) terjed. A természetes napfényhez hasonló hűvösebb megvilágítás bizonyítottan javítja az éberséget, az energiát és a hangulatot, így ideális olyan munkahelyeken, ahol a termelékenység kulcsfontosságú.

Honnan tudod, hogy nincs egyensúlyban a cirkadián ritmusod?

Amikor a cirkadián ritmusod nincs egyensúlyban, akkor olyan egyszerű problémákat keress, mint az alvászavar, a teljesítményproblémák, érzelmi nehézségek, viszont az olyan egészségügyi problémák, mint az elhízás és a szívbetegségek, is része lehet a cirkadián ritmus zavar.

Hogyan javítsd a cirkadián ritmusod?

A szervezet számára elengedhetetlen a természetes fény. A mai modern technológia szerencsére már lehetővé tette, hogy beltéren is szint a természetes világítással megegyező fényt tudj teremteni. Mivel nem élünk mindannyian üvegházban, ezért először is jó dolog, hogyha úgy rendezed be a lakásod, hogy az ablakokon keresztül a lehető legtöbb fényt tudd beengedni.
Szintén előnyös a cirkadián ritmusodra tekintve, hogyha kihasználod a szabadidőd és olyan programokat szervezel, amelyek során élvezheted a természetes fényt.
A cirkadián világítás technológiának köszönhetően már beltérre is találni számos olyan lámpát, villanykörtét és LED világítást, ami utánozza a napot és biológiailag ugyanúgy hat a szervezetedre, mintha napfényben állnál. Nem mindegy, hogy milyen színű lámpafénynek vagy kitéve, így az otthonodba válassz olyat, aminek változtathatod a színét és az erősségét egy távirányítóval, így nem vagy állandóan ugyanannak az erős benti fénynek kitéve.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.