A derékfájásban érintettek között több a nő. Ennek oka a hölgyek testfelépítése: náluk a hasi terület jóval nagyobb, mint a férfiaknál, ezért lazább a kapcsolat a csípő és a csigolyák között, ez pedig instabillá teszi az alsó háti szakaszt. Ha a gerincoszlop középső harmadában jelentkeznek a tünetek, hátfájásról beszélhetünk, az emberek többsége viszont derékfájás miatt megy orvoshoz.
A derékfájás gyakori probléma, számos ember életét keseríti meg. Van, hogy múló panaszról van szó, de komolyabb okok is állhatnak a hátterében.
A deréktáji fájdalmak összefoglaló neve: lumbágó, ami a nőknél igen gyakori a terhesség alatt, illetve a túlsúlyosaknál is jelentkezik. A folyamatos ülőmunka és a helytelen testtartás is bárki gerincét tönkreteheti! Ugyancsak káros, ha az ember helytelen pozícióban próbál meg felemelni valamit. Éppen ezért a váll- és karizmok mellett a törzs izomzatát is erősíteni kell.
Ha fáj a derekad, fordulj szakorvoshoz, kivéve, ha pontosan tudod, hogy egy rossz mozdulat következtében húzódott meg. Számtalan ok állhat ugyanis az ilyen panaszok hátterében, és a legtöbbnek semmi köze nincs az ízületekhez. Ilyenek például egyes nőgyógyászati rendellenességek, a vese- vagy kismedencei gyulladás, a hasnyálmirigy-problémák, a rák egyes típusai, valamint néhány örökletes, ritka betegség. Ha a derékfájáshoz nem társulnak riasztó tünetek, például vizelet- és széklettartási nehézségek, elgyengülő lábak, akkor néhány napig érdemes gondosan megfigyelned, hogy pontosan mikor, melyik napszakban, és milyen típusú mozgások közben tapasztalod a fájdalmat, egyáltalán köthető-e az valamilyen tevékenységhez.
Fekvő helyzetben a deréktájékra nehezedő nyomás „csak” az állás közben tapasztalt érték 24 százaléka, ezért az egyik legjobb módszer a heveny derékfájás „kifekvése”. Persze, nem mindegy, milyen pozitúrában alszik az ember, illetve milyen a párna és a matrac... Utóbbi esetében az a legfontosabb, hogy a fenék- és a vállrésznél legyen jobban megerősítve. Ezt házilag is megoldhatod, ha ezen a két helyen a matrac alá egy-egy deszkát raksz, melyek laprugóként működnek. A legjobb természetesen a speciális kiképzésű matrac, de ezt nem mindenki engedheti meg magának. A párok ne ragaszkodjanak az egyforma matrachoz, hiszen a testmagasságuk és a súlypontjuk többnyire eltér egymástól, ahogy az alvási szokásaik is. A jó matrac ismertetőjele, hogy az ember az éjszakai alvás után pihenten, fájdalom nélkül ébred.
Nem javasolt hason fekve aludni, mert ilyenkor a nyak szükségszerűen elcsavarodik valamelyik irányba. Ez igen megterhelő a szervezet számára, hiszen jóformán egész nap előrenézünk, megfeszítve tartjuk nyakizmainkat. A kitekert póz káros hatást gyakorol a porckorongokra. Próbálj a hátadon aludni!
A sport fontos szerepet játszik a derékfájás megelőzésébe, illetve kezelésében, ám a helytelenül kivitelezett mozgások előidézői is lehetnek a problémának. Mindenkinek ajánlott a hát- és a gyorsúszás, a jóga, a Pilates és a TRX. Ezek alkalmasak a törzsizomzat megerősítésére, amely aztán segít a gerincoszlopnak megtartani a súlyt. Kezdetben mindig szakember irányítása, útmutatása alapján sajátítsd el a helyes mozdulatsort! A futás és a kerékpározás a két legkézenfekvőbb, a napirendbe legkönnyebben beilleszthető edzésforma. Előbbi valóban minden izmot erősít, de feltétlenül viselj hozzá minőségi cipőt, és lehetőleg ne aszfalton, hanem terepen fuss! Kerékpározásnál a derékfájósak egyenes gerinccel tekerjenek, ne pedig előrehajolva, kerüljék az emelkedőket, és a kormány legyen magasabban, mint az ülés. Nem javasoltak a labdajátékok a sok hirtelen hajlás, illetve a tenisz, a tollas, a kenuzás és a vívás a féloldalas mozdulatok miatt.
A derékfájás hátterében sok esetben áll valamilyen gyulladás. Ilyenkor bármilyen jól esne is, nem ajánlott melegítő hatású sportkrémet, balzsamot vagy tapaszt használni. Sokkal jobbat tesz a jegelés, amit legolcsóbban és leghatékonyabban egy zacskó mirelit zöldséggel tud megtenni.
A szauna, a masszázs csak akkor javasolt, ha régóta fennálló derékfájásod van, és a gyulladás kizárható. Ilyenkor jöhetnek a melegítő hatású kenőcsök is, vagy a forró fürdő aromaterápiás olajokkal, no meg a gyógyfürdőben történő kezelések.
Nem szabad huzamosabb ideig fájdalomcsillapítót szedni. A legkevesebb káros mellékhatással a recept nélkül kapható, ibuprofént tartalmazó tabletták bírnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.