Így legyünk energikusak a hűvös hónapokban is

energikusabban a téli hónapokban
Shutterstock - DimaBerlin
egészség depresszió energia
Unod már a szürke és hideg téli napokat és még a kedved is rossz? A téli hónapokban egyre többen küzdenek szorongással és depresszióval és már reggel se vagyunk olyan energikusak, hiába aludtuk ki magunkat, mint nyáron. Adunk pár tippet, hogyan hozhatod magad formába.

Télen kevesebb napfény ér bennünket, alig töltünk időt a friss levegőn, csökken a napi aktivitásunk, és az étrendünk is egysíkúbb a nyárihoz képest – ez mind hatással van az energiaszintünkre. Néhány egyszerű trükkel azonban felturbózhatjuk magunkat: mutatjuk, melyek ezek. 

Legyünk energikusak télen is!
Legyünk energikusak télen is!
Forrás: Shutterstock

Tippek, hogy energikusan kezdjük a napot! 

  • Ne felejtsük a reggelit!

Hatalmas hiba kihagyni az első étkezést, ugyanis ezzel egész napra egyenletes energiaszintet biztosíthatunk. A reggeli beindítja az emésztést, stabilizálja a vércukorszintet, és szellemileg is felébreszt: jobb lesz a koncentráció, a memória és a teljesítmény. Fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonákat, fehérjében gazdag ételeket, valamint egészséges zsírokat!

  • Trükközzünk a zuhannyal!

Csodákra képes egy reggeli hideg-meleg váltózuhany! A hűs víz felfrissít, emellett hirtelen összehúzza a meleg hatására kitágult ereket, amivel élénkíthetjük magunkat, sőt a bőrünket is feszesíthetjük! Az átmenet lehet fokozatos, így nem sokkoljuk a szervezetünket.

Mozogjunk! 

Rendszeres mozgással szembeszállhatunk az általános fáradtsággal, az aktivitásnak köszönhetően ráadásul jobban aludhatunk, a felszabaduló endorfintól a közérzetünk is kellemesebb lehet. Mozgassuk, nyújtóztassuk át magunkat ébredés után, és sportoljunk munkaidő után! Heti három testedzéssel érezhetően energikusabbak lehetünk.

  • Figyeljünk az étkezésre!

Az őszi-téli hónapokban az étrendünk is megváltozik, ilyenkor hajlamosak lehetünk a szénhidrátban gazdagabb, tartalmasabb ételeket választani a könnyű fogásokkal szemben. Ezek azonban nemcsak a szervezetet terhelik le, de a testet is elnehezítik. Válasszunk inkább rostdús ételeket, együnk sok nyers zöldséget, a cukros és olajos nassolnivalók helyett pedig egészséges rágcsálnivalókat.

Ne aludjunk túl sokat!

Bár csábító a sötétebb reggeleket és kora estéket a kanapén és az ágyban tölteni, a túl sok pihenéssel és alvással éppen ellenkező hatást érünk el: még fáradtabbak leszünk. A túlalvásnak szinte ugyanolyan következménye van, mint ha nem aludnánk eleget, ezért inkább találjuk meg az arany középutat napi 7-9 óra szundizással.

  • Fontos a hidratálás!

Nemcsak a meleg, de a hideg évszakokban is elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. Ha nem iszunk eleget, bágyadtak leszünk, megfájdul a fejünk, és a testünk is erőtlenné válik, hiszen az izomműködéshez szükség van folyadékra. Mindennap vigyünk be kb. 2-2,5 liter cukrozatlan levet!

  • Pótoljuk, ami hiányzik!

A vitaminok és ásványi anyagok fontosak a szervezet számára, ezeket ideális esetben táplálkozással juttatjuk be. Ha ez valamiért nem valósul meg, vitaminokkal és étrend-kiegészítőkkel is gondoskodhatunk a jelenlétükről. A napfényhiányos hónapokban különösen oda kell figyelni a D-vitamin pótlására.

  • Törődjünk a lelkünkkel is!

Fordítsunk időt azokra a tevékenységekre, amik örömet okoznak és feltöltenek! Lehet ez egy hobbi, közös elfoglaltság a szeretteinkkel, játék a házi kedvencekkel, főzés, zenehallgatás, olvasás, torna vagy meditáció. Lényeges a stresszmentesítés is, hiszen a tartós stressz fokozott fáradtsággal járhat.


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.