Az utóbbi évtizedekben a daganatos megbetegedések gyakorisága a fiatalabb korosztályban is növekedett. Ennek egyik lehetséges oka az ultrafeldolgozott étrend és az étolajok túlzott fogyasztása. Egy amerikai kormány által vezetett kutatás szerint az étolajok, mint a napraforgó-, repce- vagy kukoricaolaj, fokozhatják a gyulladásokat a szervezetben, és hozzájárulhatnak a daganatok kialakulásához, ez az étolaj veszélye.
Az étkezési olajok, mint a napraforgóolaj, repceolaj vagy kukoricaolaj, sok háztartás alapanyagai. Azonban a modern kutatások szerint ezek az olajok nemcsak gyulladást okozhatnak a szervezetben, hanem hozzájárulhatnak a béldaganatok kialakulásához is. Az étolajok és béldaganatok közötti kapcsolatot egy amerikai tanulmány is vizsgálta, amely megállapította, hogy a bioaktív lipidek, amelyek az étolajok emésztése során keletkeznek, elősegítik a gyulladások kialakulását és gátolják a test természetes gyógyulási folyamatait. Ezek a lipidek különösen veszélyesek a vastagbélrák és más daganattípusok kialakulásában.
A kutatócsoport több mint 80, 30 és 85 év közötti vastagbélrákos ember daganatát vizsgálta. Az eredmények a bioaktív lipidek szintjének növekedését mutatták az egészségesebb zsírokhoz képest.
Az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribbak a daganatok negyven év alattiaknál. A kutatók szerint ennek oka az ultrafeldolgozott ételek és az étkezési szokások megváltozása. „A daganat olyan, mint egy krónikus seb, amely nem gyógyul be" – mondta Timothy Yeatman, a kutatás társszerzője. „Ha a szervezet állandóan gyulladásos állapotban van az ultrafeldolgozott ételek és az étolajok miatt, a daganatok elleni természetes védekezőképessége jelentősen csökken." Hozzátette: „Nem tudjuk pontosan, milyen mértékben befolyásolják ezek az ételek a test működését, de az biztos, hogy a modern étrend nagyban eltér attól, amit az emberek 1950 előtt fogyasztottak." Az ultrafeldolgozott ételek és az étolajok miatt a szervezet gyulladásos állapota fokozódik, ami gátolja a daganatok elleni küzdelmet.
Az egészséges olaj-alternatívák, mint az olívaolaj és az avokádóolaj, nemcsak az ételek ízét javítják, hanem számos egészségügyi előnnyel is járnak. Az olívaolaj antioxidánsokban gazdag, és segíthet a daganatok megelőzésében. Az avokádóolaj omega-3 zsírsavakban bővelkedik, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak.
Az étolajokat helyettesítő egészséges olaj-alternatívák:
Válasszunk egészséges olajokat! Helyettesítsük a hagyományos étolajokat olíva- vagy avokádóolajjal.
Kerüljük az ultrafeldolgozott ételeket! Minél több friss, feldolgozatlan alapanyagot használjunk.
Mérsékeljük a zsiradékhasználatot! A túplzott olajfogyasztás helyett használjunk fűszereket az ízek fokozására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.