Bizony sokan nem tudják olykor eldönteni, mi a különbség a megfázás és az influenza között, ami nem is meglepő, hiszen a tünetek elég hasonlóak.
A náthát, ahogy az influenzát is, a légutakban megtelepedő, illetve szaporodó vírusok okozzák.
Ám míg az előbbinél ez leginkább az orrüreget érinti, addig az utóbbinál gyakran az egész légzőrendszer megbetegszik.
Mindkettő elsősorban télen jelentkezik, amikor a fűtött lakások száraz levegője kiszárítja az orrnyálkahártyát, megkönnyítve ezzel a vírusok bejutását a szervezetbe.
Az egyik legfontosabb különbség a két megbetegedés között a kialakulás időtartama. A nátha lassan, fokozatosan hatalmasodik el az emberen. Először többnyire a torokfájás jelentkezik, amit később orrfolyás, aztán köhögés kísér. Ezek a tünetek általában enyhébbek, és bár néha kialakul hőemelkedés, láz csak ritkán fordul elő. Mivel cseppfertőzéssel terjed, és igen ragályos, évente többször elkaphatjuk. Míg a gyerekeknél a betegség akár 2 hétig is elhúzódhat, addig egy amúgy egészséges felnőtt általában 3-5 nap alatt túl van a nehezén.
A legfőbb ok, amiért a nátha ellen nem létezik védőoltás, az az, hogy több száz különféle vírus válthatja ki. A leggyakoribb kórokozó valamelyik rhinovirus, de a megbetegedések fele mögött más vírusfajták, például az adeno- vagy a parainfluenzavírus áll.
A betegség elleni oltóanyag évente változik. A három komponensű influenza elleni védőoltás minden évben tartalmaz két A- és egy B-törzset. Ezeket az Egészségügyi Világszervezet (WHO) határozza meg, az előző szezon megbetegedési adatait elemezve. Így tulajdonképpen minden egyes szezonban újra kell gondolni, mely vírustörzsek válthatnak ki megbetegedéseket, mire kell felkészülni.Az influenza egyébként néhány óra alatt ledönti az embert a lábáról, és a jellemzően náthával kapcsolatos tünetek mellé olyan komolyabb panaszok is társulnak, mint a láz, hidegrázás, kimerültség, izomfájdalom és fejfájás. Ráadásul az influenzás lassabban is gyógyul: maga a betegség mintegy 10 napig tart, de a kimerültség még 2-3 hétig érezhető.
A két betegség közötti egyik legfontosabb különbség a szövődmények arányában és súlyosságában keresendő. Míg a nátha többnyire nem veszélyes, addig az influenzának igencsak komoly szövődményei lehetnek. Ezek közül leggyakoribb a baktérium okozta tüdőgyulladás, ami antibiotikumokkal kezelhető.
Mivel a náthát és az influenzát egyaránt vírusok okozzák, általában nem segítünk magunkon azzal, ha elkezdünk antibiotikumot szedni. Ám a nátha szövődményeként fellépő melléküreg- vagy középfülgyulladás esetén már javasolható az antibiotikumos kúra. Az influenza kezelésében szóba jöhetnek bizonyos antivirális, tehát vírusellenes szerek is, amelyek lerövidíthetik a betegség lefolyását.
Mindkét megbetegedés esetében nagyon fontos az ágynyugalom és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Segíthetnek továbbá a C-vitamin tartalmú készítmények is. Aki szerencsés, az néhány nap alatt megbirkózhat a náthával, az influenzával járó láz viszont nyilván legyengíti majd a szervezetét.
A lázcsillapítás legveszélytelenebb módja a test hideg vizes lepedővel történő borogatása, illetve a hűtőfürdő. (Utóbbi esetben a langyos vizet kell fokozatosan hűteni!) Ha gyógyszereket is alkalmazol, kérd ki orvosod vagy gyógyszerészed tanácsát.
Néhány egyszerű szabály betartásával jelentősen csökkentheted a megbetegedés veszélyét:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.