A csillogó kirakatok mellett hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ez bizony a szeretet ünnepe és nem a költekezésé. Nem segíti a nyugodt lelki ráhangolódást az sem, hogy már november elejétől ömlik ránk a túlzásba vitt karácsonyi csillogás: az áruházakban ünnepi zene szól, mindenütt feldíszített fenyőfák állnak az utunkba, a polcok tele vannak karácsonyi termékekkel. Mit tegyünk, hogy elkerüljük vagy éppen leküzdjük a karácsonyi szorongást?
Ezekben a hetekben a legtöbb ember tudatába bekerül a karácsony, hiszen ha jár-kel az utcákon, a boltokban, biztosan találkozik ezzel. Az azonban nem mindegy, hogyan hat ránk.
El kell fogadnunk, hogy ebben az időszakban már zúdul ránk a karácsony. Ezzel együtt beindul bennünk egyfajta motor és elkezdjük hajtani, hergelni saját magunkat ebbe az ünnepi időszakba. Elkezdünk versenyezni az idővel, folyamatosan a fejünkben járnak azok a gondolatok, hogy kinek, mit, mikor kell megvennünk, milyen feladatok várnak ránk, mit fogunk majd főzni. Ettől már nagyon korán egy stresszes nyomás alá kerülünk. Ez az időszak mindenkiből kivált valamilyen szintű izgatottságot, de hogy ez izgalom vagy félelem, az már változó – mondja dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta. – Ez a szorongás nagyon kellemetlen és stresszt keltő is lehet, hiszen tudattalanul hat ránk az a sok inger, ami kívülről jön. Ráadásul már nem csak az adventi időszakban, a vallás terén hangolódunk rá az ünnepre, hanem indul egy pszichés hatás is már november elejétől. Ez az időszak az évek során egyre korábbra tevődik ki, sokszor már halottak napja után beindul ez az óriási zűrzavar.
Ilyenkor sokan elkezdenek kapkodni, irreális célokat tűznek ki maguk elé és sok esetben meg akarnak felelni az elvárásoknak. Pedig még van egy, másfél hónap karácsonyig…
Ha akarjuk, ha nem, ekkor már mindenkinek a fejébe férkőzik, hogy hamarosan itt a karácsony, ez pedig egyfajta nyomást rak ránk. Itt az a kérdés, hogy ki mit kezd ezekkel az ingerekkel, mennyire gyűrik maguk alá az elvárások. Innentől kezdve az izgatottságot felválthatja a félelem. Aki pedig túlterhelni magát ebben az időszakban, annál ez át tud fordulni szorongássá, bizonyos esetekben fóbiává. Amennyiben ilyen súlyossá válik, akkor mindig meg kell vizsgálni magunkban azokat a kérdéseket, hogy mi ez a szélsőséges, irreális félelem ettől az ünneptől? Mi a tétje számomra a karácsonynak? Miért nem tudom önmagamat lefékezni? Miért áraszt el ilyenkor egy csomó olyan gondolat, ami elkezd nyomasztani, aminek a hátterében az van, hogy meg kell felelnem mások elvárásainak? – tanácsolja a szakember.
Aki másoknak akar megfelelni, az sokszor nem tudja, meddig ér a takarója, túlzásokban eshet, ez pedig még nagyobb frusztrációt okoz számára.
Ők elkezdhetnek túlköltekezni és ajándékokkal manőverezni, manipulálni. Az tulajdonképpen a megfelelési kényszer következménye, hogy az ember ilyenkor se lát, se hall, megy előre mint egy buldózer és egy állandó készenléti állapotba kerül. Mindennapossá válik számára a szélsőséges félelem, a szorongás, a fóbia.
Akit eláraszt a „karácsony-fóbia”, az azt gondolja, hogy ha nem teszi meg azokat a dolgokat, melyeket (szerinte) elvárnak tőle, nem veszi meg a legnagyobb ajándékot, nem teljesít megfelelően, akkor alulmarad, nem lesz szerethető.
Ilyenkor az esetek többségében egy önértékelés zavar áll a szorongásos zavarok mögött, a fóbia hátterében. Ők leértékelik önmagukat, kicsinek, kevésnek, nem szerethetőnek gondolják magukat. Ez az időszak pedig sajnos még intenzívebben hat rájuk, felerősíti a már elve bennük lévő szorongást, ez a karácsonyi szorongás – mondja dr. Makai Gábor. – Azok az emberek vannak emiatt a leginkább veszélyben, akik az ezt megelőző időszakban is fogékonyak a stresszre, vagy egyébként is fennáll náluk valamilyen szorongásos betegség. A karácsonyt megelőző másfél, két hónap belobbanthatja, felerősítheti ezeket a tüneteket, akár depresszió is társulhat ehhez. Ez abban vetül ki, hogy ebben az időszakban beindulhat náluk a kálvária és a vásárlási láz. Lényeges, hogy amint vége az ünnepeknek, ez a feszültség csökkenni fog. Amint kikerül a nyomás alól, jön egyfajta megkönnyebbülés, eltűnnek ennek tünetei: a vásárlással való kompenzálás, az önmagát leértékelő érzések, a belső feszültség – mondja a pszichológus.
A szorongás azoknál alakulhat ki, akik huzamosabb ideig ki vannak téve egy stresszes állapotnak.
Úgy érzik, hogy ebből nincs számukra kiút, szinte megfojtja őket a helyzet. Ez egy ördögi kör, mivel állandóan az önmagukat lekicsinylő gondolatok járnak a fejükben. Ezeket úgy próbálják meg csökkenteni, hogy állandóan vásárolnak, a legnagyobb bejglit, a legtöbb töltött káposztát akarják elkészíteni, a legnagyobb fenyőfát akarják megvenni. Mindenkit le akarnak körözni, így belekerülnek egy mókuskerékbe.
Ha megjelennek ezek a tünetek, érzések, akkor az egy jel arra, hogy álljunk meg egy pillanatra. Meg tudjuk fékezni magunkat, ha tudatosítjuk magunkban, hogy egy kaotikus versenyfutásba kezdtünk. Ilyenkor újra kell tervezni, és kialakítani egy stratégiát minden helyzetre. Például ha valakit a tömeg frusztrál, akkor ne a legnagyobb csúcsidőben menjen vásárolni. Próbáljuk megtalálni és megfogalmazni azt a problémát, ami a legjobban nyomaszt ezzel az ünneppel kapcsolatban és erre valamiféle megoldást találni. A lassítás, a tervezés, a kiszámíthatóság, hogy mikor mit csinálok, mennyi pénzt tudok költeni, ezeket magunkban kell letisztáznunk és ezek alapján létrehoznunk egy tervet. Akár le is írhatjuk, ez segíthet abban, hogy ehhez tudjunk igazodni.
Vannak fizikai, testi, szomatikus tünetei is annak, ha valaki hosszú ideig ki van téve a stresszes állapotnak, így a karácsonyi szorongás miatt is jelentkezhetnek ezek. Ilyen lehet például a befeszülő izmok miatti fájdalom, különösen a nyak, vállak és hát környékén. A fejfájás és a gyomorpanaszok is gyakori kísérő lehetnek az erősen feszült időszakoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.