Ez a fotó sokkolta az internet népét: így néz ki egy alkalmi alkoholfogyasztó mája

egészség máj ivás alkohol
Lehet, hogy csak hétvégén iszol, mégis komoly veszélyben van a májad. Dr. Abe Philip, aki „Májdoki" néven híresült el, megdöbbentő fotókat tett közzé. A képek egy alkalmi ivó és egy egészséges donormáj közötti különbséget mutatták be.

A képek nagy visszhangot váltottak ki a közösségi médiában - rávilágítanak arra, hogy még az alkalmi alkoholfogyasztás is súlyos károkat okozhat a májban.

alkohol, ivás, máj
Az alkalmi alkoholfogyasztás is kárt tehet a májban.
Forrás: Shutterstock

Az alkoholfogyasztás hosszú távú hatásait eddig is számos kutatás vizsgálta, de Dr. Abe Philip esettanulmánya újszerű módon hívta fel a figyelmet a szeszes italok káros hatásaira. A közösségi médiában megosztott két fotót - az egyiken egy 32 éves férfi máját láthatjuk, aki hetente egyszer enged az alkohol csábításának, a másik kép a férfi feleségének egészséges máját ábrázolja, amelyből egy darabot életmentő transzplantáció során ültettek át a férfiba. A kontraszt óriási: míg a férfi mája fakó és károsodások láthatók rajta, addig a feleség mája egészséges, rózsaszín. A különbség nemcsak az orvosokat sokkolta, hanem társadalmi vitát is kiváltott arról, hogy milyen veszélyeket rejt még a mértékletes alkoholfogyasztás is.

A máj egészsége igen törékeny

Dr. Philip a következőket írta posztjában: „Csak meg akartam mutatni egy 32 éves, hétvégi alkoholfogyasztó máját, és a felesége egészséges donormáját, amivel megmentette férje életét.” Az orvos posztja gyorsan elterjedt a közösségi médiában, és sokakat arra késztetett, hogy újragondolják szokásaikat.

De valóban veszélyes lehet heti egyszeri alkoholfogyasztás? Szakértők szerint igen. Dr. Srinivasan Bojanapu, a Kaveri Kórház májtranszplantációs sebésze hangsúlyozta, hogy az alkohol metabolizálása során keletkező melléktermékek mérgező hatással lehetnek a májszövetre, még kis mennyiségben is. „Az alkalmi ivók nem feltétlenül tapasztalnak azonnali károsodást, de ha genetikai hajlamuk van májbetegségre, vagy egészségtelen életmódot folytatnak, a heti egyszeri ivás is súlyos következményekkel járhat” – tette hozzá.

Az életmód és a genetika szerepe

Nem minden esetben az elfogyasztott alkohol mennyisége a döntő tényező. A genetikai hajlam, a táplálkozási szokások és az életmód más aspektusai – például a dohányzás vagy a magas zsír- és cukortartalmú étrend – jelentős mértékben növelhetik a májkárosodás kockázatát. Dr. Bojanapu kiemelte, hogy a májproblémák gyakran észrevétlenül alakulnak ki, és a tünetek csak akkor jelentkeznek, amikor már előrehaladott károsodás áll fenn.

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.