A kávézás rutinja sokunk életének alapvető részét képzi, de érdemes tisztában lennünk azzal, hogy – egészségünk megőrzése érdekében – mire figyeljünk a reggeli kávéfogyasztásunkat illetően. Egyre több kutatás figyelmeztet arra, hogy az éhgyomorra elfogyasztott kávé nem csak gyomorproblémákat okozat, hanem hozzájárulhat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához is.
Egy szakértő orvos, Dr. Alexandre Olmos Instagram-fiókján keresztül figyelmeztet bennünket az éhgyomorra történő kávézás lehetséges negatív hatásaira, amelyet érdemes szem előtt tartanunk egészségünk megőrzése érdekében.
A kávé természetes módon savas ital, és ha üres gyomorra isszuk, megváltoztatja a gyomor PH-értékét. A megemelkedett sav mennyisége a gyomorban gyakran vezet kellemetlen tünetekhez, mint például gyomorégés, reflux, gyomorfekély, és különböző emésztési zavarok.
A rendszeres üres gyomorra történő kávézás gyulladásos folyamatokat indíthat el a szervezetben: hozzájárulhat a gyomor-bél traktus gyulladásához, valamint kedvezőtlen hatást gyakorolhat a bélmikrobákra. Ezek a mikrobák kulcsfontosságú szerepet töltenek be az immunrendszer megfelelő működésében és az általános egészség fenntartásában.
A szervezetben kialakult tartós gyulladás olyan betegségekhez vezethet, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség vagy az autoimmun rendellenességek.
A gyomor- és bélrendszer állandó irritációja ráadásul gyomorhuruthoz és irritábilis bélszindrómához vezethet. A bélflóra egyensúlyának felborulása hozzájárul az immunrendszer gyengüléséhez, amely következtében fogékonyabbak lehetünk a különböző fertőzésekre, megbetegedésekre.
Több tanulmány is kimutatta, hogy a reggeli éhgyomorra történő kávéfogyasztás megemeli a kortizolszintet, vagyis a stresszhormonok mennyiségét a szervezetben. A mellékvesék által termelt kortizol fontos szerepet játszik az anyagcsere, a vérnyomás és a vércukorszint szabályozásában. Azonban a hormon tartósan magas szintje számos egészségügyi problémákhoz vezethet.
A rendszeres kávézás egyik leggyakoribb velejárója a koffeinfüggőség. A koffein addikciót válthat ki, sőt, bizonyos emberek genetikai adottságuknak köszönhetően különösen érzékenyen reagálhatnak rá. A rendszeres koffeinbevitel képes módosítani az agy működését, így az idő múlásával egyre nagyobb adagokra lehet szükség ugyanazon hatás eléréséhez.
A túlzott koffeinbevitel számos kellemetlen tünetet eredményezhet, például idegességet, szívdobogásérzést, fokozott szorongást vagy súlyosabb pánikrohamokat.
A túlzott koffeinfogyasztás fejfájást, migrént és vérnyomás-emelkedést is előidézhet.
A szakemberek azt javasolják, hogy a napi koffeinmennyiség ne haladja meg a 400 milligrammot, ami nagyjából 4-5 csésze kávénak felel meg. Mivel a koffein hatása akár 7 órán keresztül is érezhető lehet, a délutáni / esti kávézás jelentősen megzavarhatja az alvási ciklust.
Kismamák esetében a mértékletesség különösen fontos, mivel a koffein könnyen átjut a méhlepényen, és hatása – a kismama és a magzat számára is – akár 16 órával tovább is eltarthat. Ezért a várandósok számára javasolt a napi koffeinbevitelüket 1-2 csésze kávéra korlátozni, ami körülbelül 240-480 millilitert jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.