Az érzelmi manipuláció fajtái közül az egyik legveszélyesebb az, amikor maga a manipulátor helyezkedik az áldozat szerepbe. A mártírkomplexus összetett pszichés állapot, és különösen káros, mert elmossa az áldozat és bántalmazó közötti határvonalat. Utánajártunk, hogyan ismerhető fel és mit lehet tenni ellene.
Valószínűleg mindenki ismer olyan embert, aki élete minden problémájáért másokat hibáztat, semmiért sem vállalja a felelősséget, állandóan a mártír szerepébe kucorodik. A mártírkomplexus az áldozatszerep egy extrém formája, amikor az alany szinte önkéntelenül alakítja úgy az eseményeket, hogy neki rossz legyen.
Erején felül végzi a házimunkát, olyan dolgokat is megtesz szeretteiért, amire senki sem kérte, saját életét nehezíti meg, közben másokat hibáztat mindezért.
A mártírkomplexusban vergődő személy gyakran tűnhet szerencsétlen áldozatnak, akit mindenki kihasznál. Az ilyen személyek általában saját önbizalomhiányuk vagy vélt tehetetlenségük miatt menekülnek az áldozatszerepbe, amit mások érzelmi manipulációjához használnak fel.
Legfőbb fegyverük a bűntudatkeltés és együttérzés kiváltása, folyamatos pozitív megerősítést várnak, céljaikhoz mások empátiáját és együttérzését használják ki. Emiatt valójában nem tekinthetők valódi áldozatnak, mivel az eseményeket ők maguk kormányozzák úgy, hogy számukra komfortos legyen. A mártír szülő különösen káros lehet a gyerekére nézve.
Érzelmi manipulációval akár komoly anyagi előnyöket is ki tudnak csikarni másokból.
Fontos tudatosítani, hogy az ilyen személyek nem maguktól lettek mártírok, hanem hosszas pszichés, szocializációs folyamatok eredményeként. Általában olyanoknál alakul ki, akiknek gyerekkorában a határait vagy személyes igényeit ignorálták vagy nem kapott elég elismerést.
Azt tanulták meg, hogy szeretetet, gondoskodást kizárólag akkor csikarnak ki, ha meghunyászkodnak és áldozatként viselkednek. Ez a szerep később felnőtt korukban is megmarad náluk, és a bűntudatkeltés eszközével alkalmazzák az érzelmi manipulációt.
A berögzült viselkedésmintákat leküzdeni nehéz, de nem lehetetlen. Hosszas önismeret és gyakorlás szükséges, míg egy mártír komplexusos személy kijön a negativitás mocsarából. Kezdetnek hasznos lehet az önbizalom tréning, és az öngondoskodás elsajátítása. Fontos, hogy megtanulja megszabni és betartani a saját határait, akár szakember segítségével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.