Az emberek nagy része nehezen fordít figyelmet magára, egyszerűen azért, mert úgy érzi, nem érdemli meg. Bár léteznek apró praktikák, amelyekkel egy picit kedveskedhet magának, de annak, aki önostorozással tölti a napjait, ez kevés, neki komoly önismereti munkára van szüksége az önszeretet eléréséhez.
Szakértőnkkel körbejártuk, milyen veszélyeket rejt magában az önbizalomhiány, és mit tehetünk ellene. Molnár Éva életvezetési tanácsadó szerint a megfelelő minták hiánya és a korai traumák vezethetnek az önszeretet csorbulásához.
Az önértékelésünk azon alapszik, hogy milyen visszajelzéseket kapunk a környezetünktől, elsősorban a szüleinktől, a családunktól. Az önbizalomhiánnyal küzdő emberek szocializációs mintáiban pedig ez a típusú feltétel nélküli szeretet valahogy elvész, nem az dominál. Így nem tanulják meg, hogyan kell jól szeretniük magukat, és ennek megfelelően a társas kapcsolataikban sem tudnak megfelelően működni. Az emberek többsége azt hiszi, hogy képes jobban szeretni másokat saját magánál. Ez a viselkedésforma azonban általában félelemből és birtoklási vágyból fakad, és legtöbbször féltékenykedésbe, önfeladásba vagy megfelelési kényszerbe torkollik, ami csak újabb frusztrációkat szül az eleve önbizalom-hiányos lélekben. Csak akkor tudunk másokat elfogadni, ha magunkat is elfogadjuk!
– figyelmeztet a szakértő.
Molnár Éva szerint ahhoz, hogy valaki szert tegyen az önszeretet képességére, fontos felismernie, hogy valójában milyen szeretetre is vágyik.
Meg kell határozni azt a szeretetnyelvet, amit értünk, amiből azt érezzük, hogy szeretnek minket. Ha ezzel tisztában vagyunk, a környezetünk felé is könnyebben tudjuk kifejezni az igényeinket, így pedig jó eséllyel valami hasonlót kapunk vissza. Ha mégis süket fülekre találnánk, akkor ezáltal azt is könnyebben felismerjük, hogy rossz helyen keressük a szeretetet.
Az első gyakorlati lépés az lehet, ha beépítünk az életünkbe olyan tevékenységeket, amiket kizárólag azért csinálunk, mert nekünk jólesik. Vagyis kezdjük el megadni magunknak azokat a praktikus dolgokat, amikre vágyunk. Ez lehet akár egy kis elcsendesedés, befelé figyelés, akár egy új sport vagy egy közösségi élmény, de egy frissen beszerzett rúzs vagy ruhadarab is megteszi. Bármi, amitől feltöltődünk, ami örömet okoz számunkra! Azonban ezek elsősorban arra valók, hogy emlékeztessük magunkat a boldogság érzésére, hiszen a mélyről jövő elégedettséget ezekkel nem lehet pótolni.
Ám sokakban olyan mélyen rejtőznek a traumák, hogy egy-egy ajándék vagy önsegítő mantra már nem segít.
– Állhatok a tükör előtt, és mantrázhatom magamnak, hogy szerethető vagyok, ha a lelkem mélyén még nincsenek helyreállítva a traumák okozta károk, akkor ezek a mondatok nem hatnak. Ilyen esetekben az segít, ha megtaláljuk azt a gondolatot, ami miatt nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Ezeket a gondolatokat kell megértenünk, majd kicserélnünk egy másikra. Például ha egy súlyosan traumatizált személy megérti, hogy az önértékelési problémái a szülei távolságtartása és folytonos kritikái miatt alakultak ki, akkor felismeri, hogy ő bizony nem azonos azzal, amit mondtak róla. A következő lépés aztán annak megtalálása, hogy milyen érzés is az, amikor szeretik. Ha ezek a szakaszok megvan, már sokkal többet segítenek az apró praktikák, a személyre szabott mantrákkal pedig elmélyíthetőek az új, pozitív gondolatok egy-egy rázósabb helyzetben.
–mondja szakértőnk.
Imádom a mosolyodat!
Igazán nőies vagy!
Jól nézel ki!
Szeretlek!
Te vagy az én hősöm!
Örülök, hogy ismerlek!
Tele vagy meglepetésekkel!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.