A tiszta, harapós téli levegő fitté és életerőssé tesz. Éppen ezért a szabadban való testmozgás kimondottan javasolt, még akkor is, ha a hőmérő mínusz fokokat mutat. A sport télen amúgy is fontosabb, mint nyáron, hiszen a hidegben lelassul az anyagcsere, miközben az immunrendszernek magasabb fokozaton kell dolgoznia. Télen, ha például kocogni indulsz, alaposabban melegíts be, mint egyébként, majd az első néhány percben gyalogolj erős tempóban. Így az izmok kellőképpen átmelegednek, és megfelelő lesz a vérellátásuk.
A mínuszok idején különösen oda kell figyelni az öltözködésre. A test által termelt hő több mint 40 százaléka a fejen keresztül távozik, ezért fontos sapkát hordani. E módon a fülünket is védhetjük, mely szintén érzékeny a mínuszokra. A kéz- és lábfejek szintén igen hamar kihűlnek. Ha sokáig tartózkodsz a szabadban, rétegesen kell felöltözni, vigyázva arra, hogy kívülről lehetőleg vízhatlan legyen a ruházat, mégse izzadj bele. Az verejtékes bőrfelszín hőleadása ugyanis sokkal nagyobb a szárazénál! A kesztyű viselése elengedhetetlen, a kötött változat azonban a széltől nem védi kellőképpen az érzékeny bőrt. Télen ne hordj szűk lábbelit és túl szoros ruházatot, mert ez rontja a vérellátást, és nem hagy helyet a szigetelő levegőrétegnek a bőr és a ruházat között.
Ügyelj rá, hogy kisgyerekek ne nyalogassanak, illetve fogdossanak csupasz kézzel jóval fagypont alatti fémtárgyakat, mert fagyási sérüléseket szenvedhetnek. A kisebb fagyások felengedés után az égési sebekhez hasonlóan viselkednek. Szerencsére a sérülések nagy része csak felszíni, és kis területet érint, így nyom nélkül gyógyul.
Nem csak fogvacogtató hidegben, hanem már 4-5 foknál is bekövetkezhet fagyás a gyenge vérellátottságú testrészeken, elsősorban a gyerekeknél, időseknél vagy az érszűkületes betegeknél.
Fény hiányában megváltozik a szervezet hormonháztartása. A fény mennyiségétől függ ugyanis a melatonin nevű hormon aktivitása, amely a hangulatért felelős szerotonin hormon szintjére hat. Télen emiatt vagyunk érzékenyebbek a stresszre, és emiatt küzdenek sokan depressziós tünetekkel. A legkritikusabb időszak a február, amikor a test energiatartaléka már kimerülőben van. A téli hangulatzavar fokozott étvággyal, hízással és megnövekedett alvásigénnyel párosul.
Jól felöltözve a fagypont alatti hőmérséklet ellenére is élvezheted a napsütést, ha kiülsz egy parkba, vagy sétálsz egy nagyot. A fény fokozza a szervezet D-vitamin-termelését, erősíti a csontokat, nem mellesleg pedig jókedvre derít. Vigyázat: ha síelni mész, ilyenkor se feledkezzen meg a bőr UV-védelméről!
Mivel télen az anyagcsere lassabb, jobban oda kell figyelned arra, mit eszel, illetve törekedned kell arra, hogy a télen jellemző szénhidrátéhséget ne édességekkel csillapítsd
Korcsolyázás 190 kcal
Nordic Walking 200 kcal
Szánkózás 230 kcal
Sífutás 285 kcal
A fenti adatok 30 perc mozgásra vonatkoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.