Talán már te is észrevetted, hogy hideg időben gyakrabban kell a mosdóba járnod. Ez nem véletlen: a sűrű pisilésnek tudományos magyarázata van, és a szervezet természetes reakciója a hidegre. De miért reagál így a testünk, és mi köze van a hidegnek a hólyagunk működéséhez?
Amikor a külső hőmérséklet csökken, a testünk megpróbál alkalmazkodni a környezethez. Ennek egyik formája az úgynevezett hideg diurézis, vagyis a vizeletkiválasztás fokozódása hideg időben. Ez a fiziológiai reakció több folyamat együttes eredménye. A hideg hatására a bőr közelében lévő erek összehúzódnak, hogy minimalizálják a hőveszteséget, és megőrizzék a test belső hőmérsékletét. Ez a folyamat, a vért a belső szervek felé tereli, így megnő a vérnyomás. A megnövekedett vérnyomás hatására a vesék fokozzák a vizelet kiválasztását, hogy csökkentsék a keringő vér mennyiségét és ezzel a nyomást. Ezért érezheted azt, hogy hideg időben gyakrabban kell pisilni, még akkor is, ha nem ittál többet a megszokottnál. Ráadásul a test hidegben kevesebb folyadékot párologtat el izzadás formájában, így több víz marad a keringésben. Ez szintén hozzájárul ahhoz, hogy a vesék több vizeletet választanak ki, hiszen a szervezetnek nincs szüksége a felesleges folyadékra.
Hideg időben a testünk már eleve „védekezik” a kihűlés ellen, és ha eközben a hólyagunk is tele van, a kellemetlen hidegérzet tovább fokozódhat. A hideg ráadásul stimulálja a húgyhólyagot, ami szintén sürgető vizelési ingert eredményezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.