Kisebb-nagyobb rendszerességgel időnként szinte mindenki iszik valamilyen szeszes italt. De az alkohol hatásai nemcsak annyiból állnak, hogy jó kedvünk lesz, vagy netán lerészegedünk, és másnap fáj a fejünk: hosszú távon az egész szervezetet károsítja, méghozzá alkoholizmus nélkül. Míg korábban az volt a köztudatban, hogy csekély mennyiségű szeszes ital még egészséges is, illetve, hogy van egy bizonyos mennyiség, melynek az elfogyasztása még nem okoz károkat a szervezetben, addig ma már az az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontja, hogy nincs olyan mennyisége az alkoholnak, ami ne lenne káros. A szervezetre gyakorolt hatásokat nagyjából mindenki ismeri, de azt kevésbé, hogy milyen változásokat okoz az agyban a rendszeres fogyasztás; és hogy ezek mennyire befolyásolják az életminőséget.
Hosszú évek rendszeres alkoholfogyasztása során kialakul az alkoholhasználati zavar, mely többek között olyan tünetekből áll, mint az alkohol iránti erős sóvárgás, a fogyasztás csökkentésére tett sikertelen kísérlet, a szándékoltnál nagyobb mennyiség fogyasztása, és a problémák ellenére az alkoholfogyasztás fenntartása. Mindeközben az alkohol hatásai rövid és hosszú távon is nyomot hagynak az agyon. Az alkohol az agy jutalomközpontját aktiválja, melynek hatására dopamin szabadul fel, ez, illetve az, hogy az ivás szokássá válik, könnyen függőséget alakíthat ki. Emellett az alkoholfogyasztás csökkenti az agy azon területének az aktivitását, mely az érzelemszabályozásért, például a szorongás, stressz enyhítéséért felel. Az agy szerkezetében létrejövő változások megnehezítik nemcsak a leszokást, de a mindennapi életet is.
Az alkohol hatásai közül kevésbé ismert a szorongás, hiszen sokan éppen akkor fogyasztják, amikor nehéz, stresszes időszakot élnek meg. Való igaz, hogy az alkoholfogyasztás eleinte csökkenti a stresszt: úgy, hogy visszafogja az amigdalát, az egyik, az érzelmek szabályozásáért felelős agyterület működését. Ez a terület felelős a szervezet stresszreakcióiért, az „üss vagy fuss” állapot előidézéséért. Csakhogy ha valaki abbahagyja az ivást, és kiürül az alkohol a szervezetből, ez a terület hiperaktívvá válik, és olyan tünetek jelentkezhetnek, mint az ingerlékenység, a szorongás, az érzelmi fájdalmak. Ez pedig arra ösztönzi az embert, hogy újra a pohár fenekére nézzen, és máris egy ördögi körben találja magát.
Ha valaki leteszi a poharat, ennyi idő kell, hogy az agy teljesen helyreálljon. A túlzott alkoholfogyasztás hatására az agykéreg egyes régiói elvékonyodnak, ezek pedig fontos szerepet töltenek be a kognitív funkciók elvégzésében. A leszokás napját követően hét hónapra van szükség, hogy az agykéreg vastagsága visszaálljon a normálisra, derült ki a Stanford Egyetem 2023-as kutatásából. A kutatók azonban hangsúlyozták, hogy ez nem jelenti feltétlen azt, hogy ennek bármilyen hatása lenne az agyműködésre, ezzel kapcsolatban további kutatássorozatra lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.