Ilyen hatással van a szervezetre a hirtelen jött felmelegedés!

felmelegedés, tél, front, hatás
Shutterstock - fizkes
időjárás egészség melegfront
A hirtelen jött áprilisi időjárás sokaknak megterheli a szervezetét. Ez a fajta nem várt felmelegedés többféle egészségügyi problémát is előhozhat, mint például migrén, vérkeringési panaszok vagy esetleg sztrók.

Ahogy a globális felmelegedés előrehalad, mindannyian szembesülünk a hőmérséklet emelkedésének közvetlen hatásaival. A várt télies hideg idő helyett bejött áprilisi tavasz sokunkat meglephet, hiszen a szokatlanul magas hőmérsékletek nem csupán a közérzetünket érintheti, hanem az egészségünket is befolyásolja. De hogyan hat mindez a testünkre, és mit tehetünk azért, hogy jobban érezzük magunkat?

A hirtelen jött felmelegedéskor sokan küzdenek migrénes fejfájással.
A hirtelen jött felmelegedéskor sokan küzdenek migrénes fejfájással. 
Forrás: Shutterstock

Küzdelem a felmelegedéssel időjárás-érzékenyként

Gyakran fáj a fejed, rossz a közérzeted? Valószínűleg időjárás-érzékeny vagy. A megfelelő kezeléssel ma már még a súlyos időjárás-érzékenység is jól kezelhető, még akkor is, ha sokféle panasz jelentkezik. Most, a hirtelen jött extrém időjárásban sokan tapasztalhatnak komoly tüneteket. 

A talaj gyors melegedése és az erős viharos szelek komolyan megterhelhetik a keringési rendszert, és ez jelentős hatással lehet az idegrendszerre is. 


Nőhet a sztrókok, infarktusok, trombózisok veszélye, és a szívelégtelenség, nehézlégzés is gyakrabban előfordulhat. A vérnyomás erőteljes ingadozása sem ritka, és sokan tapasztalhatnak rosszullétet, szédülést, szokatlan feszültséget. Sőt, akár szorongásos vagy pánikszerű reakciók is kialakulhatnak, attól függően, hogy mennyire érzékenyek vagyunk az időjárásra és milyen hatások érik az adott területen. 

Hogyan hat a hőmérséklet emelkedése a szervezetre?

A dehidratáció veszélye

A legnyilvánvalóbb hatás, amit a meleg okozhat, a dehidratáció. Ha nem pótoljuk a folyadékot, könnyen kiszáradhatunk. A dehidratáció szédülést, fáradtságot, fejfájást és rossz közérzetet okozhat, és a bőrünk is elengedhetetlenül igényli a megfelelő hidratáltságot ahhoz, hogy megőrizze rugalmasságát.

A szív és a keringési rendszer terhelése

A hirtelen jött meleg a szívünkre is hatással van. A meleg hatására a vérerek kitágulnak, így a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy oxigént és tápanyagokat juttasson a test minden részébe. Ez fokozza a szívritmusunkat, és a hirtelen változó időjárás könnyen szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet, főleg ha más kockázati tényezők, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség is jelen vannak.

A mentális állapotunkra is hatással van 

A felmelegedés nem csupán a testünkre hat, hanem a lelki állapotunkra is. A front időszakaiban könnyebben fáradunk el, ingerlékenyebbek vagyunk, és a koncentrációképességünk is csökkenhet. Ilyenkor a stresszhormonok, mint a kortizol, is megemelkedhetnek, ami tovább rontja a közérzetünket.

Tippek a legjobb közérzetért

A frontok, legyen szó meleg- vagy hidegfrontokról, komoly hatással lehetnek a közérzetünkre. Az időjárás gyors változásai, a hőmérséklet-ingadozások és a légnyomás változása mind megterhelhetik a szervezetünket, különösen azokat, akik érzékenyek ezekre.

1. Figyelj a hidratálásra!

A frontok hatására sokan dehidratáltabbak lehetnek, főleg, ha a hőmérséklet változik. Fontos, hogy elegendő vizet igyunk, mert a megfelelő hidratáltság segíthet abban, hogy a testünk jobban alkalmazkodjon az időjárás változásaihoz. A víz mellett a gyógyteák vagy a friss gyümölcsökből készült italok is segíthetnek a vitaminpótlásban.

2. Tartsd be a mozgásra vonatkozó szabályokat!

Bár a frontok miatt sokan hajlamosak pihenni, a mozgás segíthet abban, hogy jobban érezzük magunkat. Könnyed séta, jóga vagy légzőgyakorlatok segíthetnek a vérkeringés javításában, és csökkenthetik az időjárás okozta feszültséget, ingerlékenységet. A testmozgás serkenti a boldogsághormonok termelődését is, így könnyebben megküzdhetünk a frontok hatásaival.

3. Aludj jól! 

A frontok alatt az alvás minősége is változhat. Az alváshiány csak súlyosbíthatja a frontok okozta tüneteket, mint például a fejfájást, ingerlékenységet és fáradtságot. Próbálj meg napi 7-8 órát aludni, és igyekezz relaxált környezetet teremteni a pihenéshez. Ha nem tudsz elaludni, próbálj meg pihentető légzőgyakorlatokat végezni, hogy megnyugtasd az idegrendszered.

4. Érdemes figyelni az étkezésre is!

Érdemes ilyenkor könnyen emészthető, vitamindús ételeket fogyasztani. A zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és a fehérjében gazdag ételek segíthetnek abban, hogy jobban érezd magad. Emellett próbáld kerülni az erősen feldolgozott, zsíros vagy nehéz ételeket.

5. Ha szükséges, kérj segítséget!

Bár a legtöbb esetben a frontok hatásait mi magunk is kezelhetjük, nem árt, ha odafigyelünk a testünkre. Ha az időjárás-változás hatására erős fejfájást, szédülést, légzési problémákat vagy más aggasztó tüneteket tapasztalsz, fontos, hogy konzultálj egy szakemberrel. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.