Télen kevesebbet iszunk, mint a melegebb hónapokban, így logikusnak tűnik, hogy kevesebbet is pisilünk. Ám bármilyen meglepő, ez nem így van, sőt! Mi az oka, hogy a kevesebb folyadék mellett is többet járunk a mosdóba? Több is van, mint hinnéd.
Az egyik fő oka annak, hogy a hidegben többször kell pisilned, a test hőszabályozó rendszere. A testfolyamatosan igyekszik stabil hőmérsékletet fenntartani— amikor a külső hőmérséklet csökken, a test összeszűkíti az ereket, hogy megőrizze a hőt. Azonban ennek a folyamatnak a mellékhatása, hogy a véráramlás a végtagokban csökken, így a vesék több folyadékot szűrnek ki, hogy fenntartsák a megfelelő vérnyomást és a szervezet vízháztartását. Ennek következtében a vese gyorsabban dolgozik, több vizelet termelődik, és ennek következményeként a hólyag gyorsabban megtelik. A hideg hatására tehát a vese működése gyorsulhat, mivel a test igyekszik megszabadulni a felesleges plusz folyadéktól, amit az erek összeszűkülése okoz.
A hideg hatására nemcsak a vesék, hanem a hormonális rendszer működése is megváltozik. A szervezetben ilyenkor több antidiuretikus hormon (ADH) szabadul fel, amely általában csökkenti a vizelet mennyiségét, miközben a szervezet igyekszik alkalmazkodni a hőmérséklethez. A test folyamatosan igyekszik hőt termelni, erre válaszul fokozódhat a folyadék ürítése a szervezetből. Ez a hormonális válasz is hozzájárulhat a gyakori vizelési ingerekhez.
A hidegben a testhőmérséklet fenntartásában az öltözködés is fontos tényező. Télen gyakran több réteg ruhát viselünk, és az alsóneműk, vastag harisnyák, térdzoknik stb. miatt a testünk nehezebben ad le hőt. A vérkeringés lelassulhat, a testhőmérséklet emelkedhet, emiatt pedig növekedhet a vizelettermelés. Emellett az öltözködés miatti komfortérzetváltozás is befolyásolhatja a hólyag érzékenységét, így télen a vizelet ürítése gyakoribbá válhat.
Bár télen a legtöbben kevesebbet iszunk, mint nyáron, mégis fontos figyelni a megfelelő hidratáltságra. A téli hónapokban a szárazabb levegő, a fűtés, a hideg szél és a hideg italok miatt a test vízháztartásának egyensúlyáért több folyadékra van szükség, és ez is hozzájárulhat a fokozott vizeletürítéshez. Ráadásul mivel a hideg hatására a vizelet sűrűbb lehet, könnyen előfordulhat, hogy a hólyag telítődik, és emiatt gyakrabbn érzünk vizelési ingert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.