A kutatások szerint a kávé rendszeres fogyasztása javíthatja a koncentrációt, növelheti a fizikai teljesítményt és még a hosszú távú egészségre is pozitív hatással lehet. Bár a finom kávé élvezete sokak számára nélkülözhetetlen, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy kedvenc italunk hogyan befolyásolhatja a különböző ételek szervezetre gyakorolt hatását. Minden szervezet más, és máshogyan reagálhat a különböző étel- és italkombinációkra, de van néhány élelmiszer, amelyet jobb nem közvetlenül a kávé mellé fogyasztani.
A kutatások azt mutatják, hogy a kávéfogyasztás befolyásolhatja a különböző tápanyagok – különösen a vas felszívódását – a bélben. A vörös hús köztudottan az egyik legjobb vasforrás, de ha kávéval együtt fogyasztjuk, akkor elveszíti ezt a kiváló tulajdonságát.
Egy tanulmány megállapította, hogy napi három vagy több csésze kávé fogyasztása jelentősen csökkenti a szervezet vas szintjét és a kávé elfogyasztása következtében a vas felszívódása mintegy 39%-kal csökkent az étkezés után.
A vas fontos szerepet játszik a szervezetben, támogatja a vérkeringést, a hormonális egyensúlyt és az immunfunkciókat. A vashiányos vérszegénység a világ egyik legelterjedtebb táplálkozási problémája, ami hangsúlyozza a vasban gazdag ételek fontosságát. A kávé mellé javasolt inkább más fehérjeforrásokat választani, és a vörös húst tartsuk meg olyan étkezésekre, amikor a szervezet könnyebben fel tudja szívni a vasat.
A citrusfélék és a kávé együttes fogyasztása emésztési zavarokat okozhat, mivel a kávé természetes módon savas – a pH-értéke átlagosan 4,85 és 5,13 között van egy 0-14-ig terjedő skálán. A citrusfélék és azok leve szintén erősen savasak, így fogyasztásuk hozzájárulhat a reflux kialakulásához. A kávé és a citrusfélék együttes fogyasztása irritálhatja a gyomornyálkahártyát és súlyosbíthatja a refluxra jellemző a tüneteket.
A kávé számos olyan biológiailag aktív vegyületet tartalmaz, amelyek közvetlenül befolyásolják a vérnyomást. A kutatások szerint napi 1-3 csésze kávé fogyasztása nem valószínű, hogy káros hatással van a vérnyomás szintjére, de a túlzott koffeinbevitel magas vérnyomást eredményezhet.
A kutatások többszörösen bebizonyították, hogy a nátriumbevitel szorosan összefügg a vérnyomással. Ezért előnyös lehet, ha a kávét tudatosan elkerüljük olyankor, amikor magas nátriumtartalmú ételeket fogyasztunk.
A kutatások szerint a túlzott kávéfogyasztás hozzájárulhat a diszlipidémia kialakulásához. A diszlipidémia olyan állapot, amelyben a vér lipid (zsír) szintjei, például a koleszterin és a trigliceridek, abnormálisan magasak vagy alacsonyak. A diszlipidémia növeli a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus és a stroke kockázatát.
Napi három vagy több csésze kávé elfogyasztása növelheti az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterinszintet („rossz” koleszterin), ami negatívan hat a szív egészségére. Emellett csökkentheti a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) koleszterinszintet („jó” koleszterin), amely támogatja a szív egészségét.
Mivel a sült ételek gyakori fogyasztása összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatával, a kávé kedvelőinek - a szív egészségének megőrzése érdekében - javasolt a zsírban sült ételek fogyasztásának korlátozása.
A tej kiváló kalciumforrás, amely elengedhetetlen a csontok egészségéhez, az izomműködéshez, a véralvadáshoz és a hormontermeléshez. Egy csésze zsírmentes tej az átlagos egészséges felnőttek számára ajánlott napi kalciumérték 23%-át fedezi. A kutatások azonban kimutatták, hogy a tej és a kávé kombinálása akadályozhatja a kalcium felszívódását. A fel nem szívódó kalcium a vizelettel ürül ki. A vizelettel történő kalciumkiválasztás magas szintjét összefüggésbe hozták a vesekövek és a csontok egészségével kapcsolatos problémák fokozott kockázatával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.