Az Egyesült Királyság ismert sebésze, Dr. Karan Rajan szerint négy alapvető, rostban gazdag élelmiszert érdemes beiktatni a mindennapi étrendünkbe, amelyek segíthetnek megelőzni a székrekedést, sőt, még a vastagbélrák kockázatát is csökkenthetik. Az orvos maga is fogyasztja ezeket, közülük kettő pedig a napi étrendje szerves részét képezi. Azt állítja, ezekben van a jó emésztés titka.
A legtöbb ember vissza-visszatérően küzd a székrekedéssel és hashajtókkal igyekszik orvosolni a problémát. Dr. Karan Rajan azt javasolja, hogy fogyasszunk rostban gazdag ételeket a jó emésztés érdekében.
A kivi az egyik legjobb rostforrás, ugyanis különösen gazdag oldható rostokban. Ez a rosttípus lágyítja a székletet, így elősegíti a rendszeres székletürítést a hashajtók kellemetlen mellékhatásai nélkül. A kivi nem csupán a rosttartalma miatt hasznos, hanem magas C-vitamin-tartalma és gyulladáscsökkentő hatásai miatt is. A C-vitamin erős antioxidáns, amely megvédi a szervezetet a szabadgyököktől, amelyek hozzájárulhatnak a rákos megbetegedések kialakulásához. Egy 2023-as tanulmány kimutatta, hogy a kivi, valamint a citrusfélék, az alma és a görögdinnye fogyasztása csökkenti a vastag- és végbélrák kockázatát.
Az orvos szerint szerint a kávé nagyon sok oldható rostot és polifenolt tartalmaz. A polifenolok olyan növényi vegyületek, amelyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságaik mellett prebiotikumként is működnek, ezáltal elősegítik a jó bélbaktériumok szaporodását. A kávé rendszeres fogyasztása javíthatja a bélműködést, ezáltal segít a székrekedés leküzdésében. Fontos tudni, hogy az instant és a koffeinmentes kávé ugyanilyen előnyökkel járhat.
Az olajos magvakat érdemes váltogatni, mind más-más prebiotikus rostot tartalmaz, amely elősegíti a bél mikrobiómjának sokféleségét. A kutatások szerint a rendszeres fogyasztásuk (napi 20-30 gramm) csökkentheti a vastagbélrák kockázatát. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a diófélék csökkentik a gyulladásokat és pozitív irányba befolyásolják a bélbaktériumok összetételét.
A negyedik étel, amit az orvos ajánl, a joghurt. Ez az élelmiszer élő, aktív kultúrákat, például lactobacillust és bifidobaktériumot tartalmaz, amelyek támogatják a bél mikrobiomjának egészséges működését. A joghurt segíthet az irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteinek enyhítésében, valamint javíthatja a laktóz emésztését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.