Lejárt szavatosságú gyógyszer: ez történhet, ha beveszed

patika gyógyszer szavatosság
Nem biztos, hogy feltétlenül bajod esik, de valószínű, használni sem fog és súlyos betegséget is kaphatsz tőlük. Alapszabály: a lejárt szavatosságú gyógyszer helye a patikai gyűjtőkben van és nem a gyógyszeresfiókunkban.

Ahogy a hűtőszekrényünkben, úgy a gyógyszeres dobozunkban is szükséges időről időre egy nagyobb szelektálást tartanunk. Ilyenkor szembesülünk azzal, hogy milyen gyógyszereket kell beszereznünk vészhelyzet esetére, mert a régiek már lejártak. A szavatossági időn túl ugyanis a pirulákat és szirupokat szigorúan tilos bevenni. A lejárt szavatosságú gyógyszert ne gyűjtögessük, vigyük vissza a patikába. 

A lejárt szavatosságú gyógyszer a patikába visszavihető
A lejárt szavatosságú gyógyszer a patikába visszavihető
Forrás: Shutterstock

A lejárt szavatosságú gyógyszer veszélyei

A lejárt szavatosságú gyógyszer kevésbé hatékony, de kockázatos is lehet a kémiai összetétel változása vagy az erősség csökkenése miatt. Egyes lejárt szavatosságú gyógyszereknél fennáll a baktériumok elszaporodásának veszélye, és a gyengébb hatású antibiotikumok nem képesek kezelni a fertőzéseket, ami súlyosabb betegségekhez és antibiotikum-rezisztenciához vezethet. A lejárati idő lejárta után nincs garancia arra, hogy a gyógyszer biztonságos és hatékony lesz. Ha a gyógyszere lejárt, ne használja fel - figyelmeztet az FDA

Hogy állapítják meg a gyógyszerek pontos lejárati idejét?

Egy viszonylag bonyolult vizsgálati módszerrel határozzák meg egyes készítmények lejárati idejét. A lényeg az, hogy bizonyos időszakonként megmérik a termék hatóanyagtartalmát, valamit a bomlás mértékét. Amikor ez az érték eléri az 5 százalékot, azt jelölik meg lejárati időnek. Ezt az időtartalmat csökkenthetik a rossz tárolási körülmények. A gyógyszereknek nem tesz jót a túl sok napfény, a meleg, a páros levegő.

Mindig nézzük meg, meddig jó a gyógyszer

Számos termék tartalmaz úgynevezett, nem érzékeny hatóanyagot, ezek akár öt évig is megőrzik a minőségüket. Ezek általában olyan készítmények, amelyeket az emberek hosszabb időszak alatt használnak fel. Azonban vannak különösen rövid szavatosságú gyógyszerek (ilyenek lehetnek a különböző vakcinák vagy a szemcseppek), ezek vásárlásánál érdemes kikérni az orvos és a patikus véleményét, mivel némelyiket csak 2-3 hónapig lehet felhasználni.

Mit tegyünk, a felesegessé vált gyógyszerekkel?

A lejárt szavatosságú gyógyszereket, soha ne dobjuk a kukába! Szinte már minden patikában megtalálhatóak a lejárt szavatosságú termékeket gyűjtő dobozok, ahová bedobhatjuk a megmaradt pirulákat, kenőcsöket.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.