A melatonin segíthet az alvászavaron, de nem mindegy mennyit szedünk

Young,Woman,Sleeping,In,Bed,At,Night.,Melatonin,Concept
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Pixel-Shot/Shutterstock. No use without permission. - Pixel-Shot
melatonin egészség alvás
Aki nehezen alszik el esténként, vagy többször felébred éjjel, gyors megoldást keres a probléma orvoslására. A melatonin népszerű erre a célra, manapság nagyon divatos is, de vajon tényleg hatásos?

Az alvászavart komolyan kell venni, hiszen hosszú távon nemcsak kimerültséget okozhat, de gyengíti az immunrendszert, gátolja a fogyást, és árt a szív- és érrendszernek. A melatonin tabletta nagyon népszerű megoldás alvásproblémákra, sokan szedik, de még többekben felmerül, vajon tényleg csodaszer-e, és hogy nem káros-e a rendszeres szedése. Bizonyított tény, hogy a melatonin szedése jótékony hatással van az alvásra, de nem mindegy a mennyiség, írja a Healthline.

Divatos a melatonin, de valóban hatásos?
A melatonin tablettát elalvás előtt fél órával érdemes beszedni.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2019 fizkes/Shutterstock.  No use without permission.

Mi is az a melatonin?

A melatonin egy hormon, amit a szervezetünk termel, és ahogy nő a szintje, úgy leszünk egyre álmosabbak. Azonban önmagában nem ez a hormon segít bennünket az elalvásban, mindössze jelzi a szervezetünknek, hogy ideje aludni. A hormon termelődése szoros összefüggésben van a cirkadián ritmusunkkal, így nemcsak az elalvás, de az ébredés időpontját is szabályozza. Mindemellett szabályozza a vércukorszintet, a vérnyomást, a testsúlyunkat és a testhőmérsékletünket is. Mivel az elalváshoz fontos ez a hormon, alvászavar léphet fel, ha alacsony a szintje a vérben.

Mitől csökkenhet a szintje?

Az életmódunk is befolyásolhatja a melatonin szintünket, például a kijelzők kék fénye csökkenti a termelődését, ezért javasolják szakemberek, hogy este már ne használjunk mobiltelefont, laptopot, és ne tévézzünk lefekvés előtt. De emellett a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlzásba vitt kávézás, a több műszakos munkarend és bizonyos gyógyszerek is csökkenthetik a melatonin szintet.

Jó ötlet mesterségesen pótolni?

A melatonin tabletták segíthetnek optimalizálni a hormon szintjét, és ezzel segíthetik az alvásunkat is, de fontos, hogy mindenképpen egyeztessünk az orvosunkkal, mielőtt elkezdünk melatonint szedni. Kutatások is bizonyítják, hogy a melatonin szedése segít a jobb alvásban, de szakértők szerint mielőtt elkezdenénk tablettaként szedni, érdemes első körben a saját szervezetünk melatonin termelését segíteni. Például azzal, hogy egy fix alvási rutint alakítunk ki, csökkentjük a koffein- és alkoholfogyasztást, elhagyjuk a dohányzást, és az esti órákban már nem nézünk képernyőket.

Mennyit szabad szedni?

A melatonin szedése biztonságos, ha nem lépjük túl a napi adagot, ami 0,5 és 5 milligramm között van. Alvászavarokra kezdésnek elegendő 0,5-1 mg-os mennyiséget beszedni lefekvés előtt fél órával; ha ez nem segít, megemelhetjük a dózist 3-5 mg-ra. Kutatások szerint a melatonin szedése biztonságos, de ha túl nagy dózisban szedi valaki, ritka mellékhatásként fejfájás, gyomorproblémák jelentkezhetnek. Szakértők mértékletességet javasolnak, vagyis érdemes csakis akkor beszedni a tablettákat, amikor valóban szükségünk van rájuk.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.