Míg fiatalabb korunkban a menstruáció gyötör bennünket, később a menopauza tünetei fogalmazzák meg bennünk a gondolatot, hogy a nők számára nincs igazság a Földön.
A menopauza tüneteiről rengeteg információt és személyes beszámolót olvashatunk, azonban a haspuffadásról és gázos szituációkról valamiért mindenki mélyen hallgat. A változókor egyik gyakori tünete a megnövekedett gázképződés, ennek az az oka, hogy a a perimenopauza és a menopauza az emésztési problémák jelentős növekedését eredményezik.
A savas reflux, a székrekedés, a hasmenés, a puffadás és a gázképződés mind nagyon gyakoriak lehetnek
– mondja Renita White szülésznő. Tudományos adatok is alátámasztják, hogy a székrekedés egyszerűen gyakoribb az életkor előrehaladtával, nemtől függetlenül, de a női hormonok hatásait illetően az eredmények vegyesek. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy az ösztrogén csökkenése összefüggésben áll a fokozott székrekedéssel, de ha a nők ösztrogént kapnak, akkor is fokozódhat a székrekedésük.
Egy 2018-as, a perimenopauza időszakában lévő nők körében végzett tanulmány megállapította, hogy a gyomorpanaszok egy másik hormonhoz, a kortizolhoz kapcsolódnak. A kutatás szerint a székrekedés oka lehet a stresszérzékelés és a stresszhormonok változása, nem feltétlenül a nemi hormonok változásának közvetlen hatásai a felelősek a problémáért.
A kortizol nemcsak a zsírraktározást serkenti, hanem az emésztést is lassítja, ezáltal fokozott puffadást és gázképződést okoz a bélben való lassabb áthaladási idő miatt.
Fennáll annak a lehetősége is, hogy ez idő alatt más öregedéssel kapcsolatos, nem hormonális problémák lehetnek a gyomorpanaszok kiváltó okai. A menopauza alatt gyakran előfordul a medencefenék működési zavara, ami okozhat székletinkontinenciát, illetve székrekedést. Mindezek mellett a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, az antidepresszánsok vagy a vaskiegészítők bizonyos csoportjai mind hatással lehetnek az emésztésre, például székrekedést okozhatnak.
Tudjuk, hogy mindenhol ezt hallod, de hidd el, tényleg így van: ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, egészséges életet élj, elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás. Ezzel együtt jár az, hogy folyamatosan figyelned kell, hogyan változik a tested, hiszen azok az ételek, amik a húszas, harmincas éveidben meg sem kottyantak, nem biztos, hogy ugyanolyan hatással lesznek az emésztésedre a változókor ideje alatt.
Az évek előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel alakulnak ki ételallergiák és intoleranciák, jellemzően a búzára, a tejtermékekre, a szójára, a tojásra, a diófélékre, a halakra és a kagylókra.
A zsíros ételek fogyasztása egyáltalán nem javasolt, mivel lassítják a gyomor kiürülését és a nem elegendő rost növeli a székrekedés és a puffadás valószínűségét. A szakértők szerint napi 25-30 gramm rost bevitele ajánlott.
Ha netán eddig túlzásba vitted az alkoholfogyasztást, ha beköszöntött a menopauza, minimalizálnod kell a fogyasztását, mert rendkívül káros hatással van a változókori szervezetre: irritálja a bélnyálkahártyát és súlyosbíthatja a székrekedést.
A változó korban az egészség szempontjából kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvásban legyen részünk, ugyanis a kialvatlanság és a stressz remek táptalajai a kortizol felszabadulásának a szervezetben, ami gyomorbántalmakhoz vezethet. Ugyanígy a rendszeres testmozgás is kiemelten fontos, ha nem szeretnénk a kellemetlen tünetektől szenvedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.