A rák kialakulásának kockázata sok tényezőtől függ, és az étrend nagy szerepet játszik ebben. Az emberek gyakran hallanak a cukor és a rák közötti összefüggésről, de sok más élelmiszer is hozzájárulhat a daganatos betegségek kialakulásához.
1. Vörös húsok - Miért veszélyesek?
A vörös húsok, mint például a marha, sertés és bárányhús, számos fontos tápanyagot tartalmaznak, például vasat és fehérjét, de egyre több kutatás mutat arra, hogy a túlzott fogyasztásuk növelheti a rákos megbetegedések kockázatát. A World Health Organization (WHO) 2015-ben osztotta be a vörös húst a „valószínűleg rákkeltő” kategóriába (2B), míg a feldolgozott húsokat, mint a szalámi és a kolbász, az „eredetileg rákkeltő” kategóriába (1) sorolta. A kutatások szerint a vörös húsokban található vas, illetve
a húsok feldolgozása során keletkező anyagok (mint például a nitrátok) felelősek a daganatos megbetegedések kockázatának növeléséért.
A vörös húsokban lévő hemevas, mely a húsokban található vas formája, elősegítheti a rákos sejtek növekedését, mivel serkenti a szabadgyökök képződését a szervezetben.
A szabadgyökök károsíthatják a DNS-t, ami sejtmutációkhoz és daganatok kialakulásához vezethet.
Ezen kívül, a feldolgozott húsokban lévő nitrátsók is hozzájárulhatnak a rákkeltő hatásokhoz, mivel ezek a vegyületek a szervezetben rákkeltő nitrozaminokká alakulhatnak.
Az American Institute for Cancer Research (AICR) 2018-ban végzett kutatása szerint a napi 50 gramm feldolgozott hús fogyasztása 18%-kal növelheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Az AICR ajánlása szerint
évente legfeljebb 500 gramm vörös hús fogyasztása javasolt.
2. Transzzsírok - Az egészségre ártalmas mesterséges zsírok
A transzzsírokat gyakran használják élelmiszeripari termékekben, mivel hosszú eltarthatóságot biztosítanak és olcsóbbak, mint más zsírok. A transzzsírok előállítása során a növényi olajokat hidrogénezéssel módosítják, hogy kemikáliákkal telítetté váljanak, így azokat hosszú ideig lehet tárolni. Azonban a transzzsírok nemcsak hogy hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségekhez, hanem a rák kockázatát is növelhetik.
A transzzsírok fogyasztása összefüggésbe hozható többek között az emlőrák, a vastagbélrák és a prosztatarák megnövekedett kockázatával. A kutatások szerint a transzzsírok képesek növelni a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, ami hosszú távon daganatok kialakulásához vezethet. A gyulladások a sejtek károsodását és a rákos sejtek szaporodását is elősegíthetik.
2006-ban az Egyesült Államokban kötelezővé tették a transzzsírok feltüntetését a csomagolt élelmiszereken, és azóta egyre több országban bevezették a transzzsírok fogyasztásának csökkentésére vonatkozó szabályozásokat. Ennek hatására a transzzsírokat tartalmazó termékek mennyisége csökkent, ami hozzájárult a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának csökkenéséhez is.
Míg a vörös húsok és a transzzsírok fogyasztása valóban növelheti a rák kockázatát, a tudatos táplálkozás segíthet csökkenteni ezt a kockázatot. A változatos és kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban és egészséges zsírokban, hozzájárulhat a rák megelőzéséhez. A feldolgozott húsok fogyasztásának mérséklése, valamint az egészséges, telítetlen zsírok előnyben részesítése, mint például az olívaolaj és az avokádó, fontos lépés a hosszú távú egészség megőrzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.