5 hamis tény az emberi testről, amit mégis bekajálunk

tudomány, emberi test, tévhitek
Shutterstock - Magic mine
tudomány emberi test tévhit
Rengeteg közhelyet és hamis tanácsot hallottunk már az emberi testtel kapcsolatban, ami miatt nehéz eldönteni, hogy valójában mi is az igazság. Most mutatunk 5 olyan elavult tényt, amiben valamiért még mindig hisznek az emberek.

A kutatók folyamatosan tanulmányozzák az emberi test működését és bár a mai napig vannak kérdőjelek, azért pár tévhitet nyugodtan megcáfolhatunk. 

tudomány, emberi test, tévhitek
Az emberi testtel kapcsolatban számos tévhit terjeng a nagyvilágban.
Forrás: Shutterstock

Tények az emberi testről, aminek semmi köze nincs a valósághoz 

1. Csak az agyunk 10 százalékát használjuk

Nem tudjuk biztosan, honnan származik valójában ez az állítás, de valószínűsíthető, hogy a késő viktoriánus korszakból maradt ránk. 

Az 1890-es évek végén William James és Boris Sidis harvardi pszichológusok azonban bebizonyították, mennyire nem helytálló ez az elképzelés arról, hogy az agyunk 90 százaléka egy felhasználatlan, sötét rész, amihez ha megtalálnánk a bekapcsoló gombot, egy csapásra szuper intelligens, felsőbbrendű fajjá válnánk. 

A helyzet az, hogy már a bekezdés elolvasásához több százalékot kellett felhasználnod tíznél. 

2. Hét év kell a rágógumi megemésztéséhez

Egy különösen nagy darab rágógumi lenyelése után bizonyára sokan vizionálják elborzadva lelki szemeik előtt, hogy a kis gumidarab hét évig a gyomrukban csücsül, küzdve a megsemmisülés ellen. Bár a mítosz eredete megfoghatatlan, annyi igazság van benne, hogy a rágó valóban emészthetetlen. 

Bár nem tanácsos lenyelni, ha mégis megteszed, nem kevered magad komoly bajba: lazán végigszambázik az emésztőrendszereden, anélkül, hogy lebomlana.

3. Öt érzékünk van

Valószínűleg ezen a ponton a homlokod közepére szalad a szemöldököd, ugyanis ez egy olyan alap tézis, amiben a legtöbb ember szilárdan hisz. Pedig valójában 33 érzékünk van, amibe beletartozik többek között a nyomás-, hőmérséklet- és fájdalomérzékelés, de az egyensúly, vagy a vérnyomás érzékelése is. 

4. A haj és a körmök a halál után is nőnek

Bizarr belegondolni, hogy halálunk után még hetekig nőhet a hajunk (bezzeg ha most szeretnénk, esze ágában sincs nőni), de szerencsére nem kell ilyesmin filozofálnunk, mivel ez a hiedelem abszolút téves. 

A testünk ugyanis nagyon gyorsan kiszárad, miután meghalunk, a bőrünk ráncosodni kezd és befelé húzódik. Ez a folyamat azt az illúziót kelti, hogy a hajunk és a körmünk még mindig nő, pedig éppen ellenkezőleg, csak a test többi része zsugorodik.

5. A kéz ropogtatása ízületi gyulladást okoz 

Szörnyülködve hallgatod, ahogy a munkatársad ropogtatja a kezeit? Megértjük, de az egészségét nem kell féltened, ugyanis ez a pattogó hang a szinoviális folyadékban felrobbanó buborékokkal kapcsolatos és bármilyen rosszul is hangzik, nincs bizonyíték arra, hogy a csuklók ropogtatása összefüggést mutatna az ízületi gyulladással. 

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.