szponzorált tartalom női egészség antibiotikum hüvelyflóra
Az antibiotikum a modern orvostudomány egyik legnagyobb vívmánya. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy helytelen használat esetén többet árt, mint használ. Különösen igaz ez a hüvelyflórára, amely érzékenyen reagál ezekre a gyógyszerekre.

Az antibiotikumok hatékonyan veszik fel a harcot a bakteriális fertőzésekkel, amelyek súlyos esetekben akár életveszélyesek is lehetnek. Tüdőgyulladás, vérmérgezés, agyhártyagyulladás – csak néhány példa azon állapotok közül, amelyek antibiotikumok nélkül nem lennének kezelhetők.  

hüvelygomba, menstruáció, hüvelyi fertőzés, húgyuti fertőzés, felfázás. candida, hüvelyflóra
Hüvelyflóra és antibiotikumok: hogyan kerülhetők el a kellemetlen mellékhatások?
Forrás: Shutterstock

Az érem másik oldala: veszélyek és mellékhatások  

Bár az antibiotikumok hatékonyak, nem minden fertőzésre jelentenek megoldást. A vírusok - például a nátha vagy az influenza – és a gombák ellen hatástalanok. Ennek ellenére sokan indokolatlanul szednek antibiotikumot, bármi bajuk is van. A baktériumok idővel képesek védekezni az antibiotikumok ellen, és adott antibiotikumokra rezisztenssé válnak. Léteznek már olyan baktériumok is, amelyek egy sor antibiotikumra rezisztensek.

A rezisztens baktériumok globális problémát jelentenek, hiszen nem reagálnak az antibiotikumterápiára. A legrosszabb, hogy a baktériumok képesek lemásolni egymás rezisztenciáját és mondhatni, tanulnak egymástól. Még ha az antibiotikum működik is a kórokozó ellen, a szervezet többi baktériumára gyakorolt hatásait nem szabad figyelmen kívül hagyni. Sokszor okozhatnak gyomor- és bélrendszeri panaszokat (hasmenés, hányinger) azáltal, hogy elpusztítják a bélbaktériumokat, károsíthatják a természetes mikrobiomot, beleértve a bőr és a hüvelyflóráját is.  

Forrás: Hirdetés

Hogyan hatnak az antibiotikumok a hüvelyflórára?  

A hüvelyflóra egészséges állapotában a jótékony tejsavbaktériumok (Lactobacillusok) uralják a környezetet, fenntartva a savas pH-t, amely védi a hüvelyt a kórokozóktól. Az antibiotikumok azonban nem válogatnak: nemcsak a fertőzést okozó baktériumokat pusztítják el, hanem a jótékony baktériumokat is. Ez a természetes egyensúly felborulásához vezethet, ami utat nyit a káros mikroorganizmusok, mint például a gombák elszaporodásának. Ennek eredménye sok esetben gombás hüvelyfertőzés, amely viszketést, égő érzést és kellemetlen hüvelyi folyást okozhat.  

A hüvelyflóra támogatása antibiotikumkezelés alatt

Íme néhány lépés, amely segíthet megőrizni az egyensúlyt: 

Probiotikumok szedése:  az antibiotikumok mellett ajánlott tejsavbaktériumokat tartalmazó probiotikumokat szedni, amelyek segítenek helyreállítani a természetes flórát!
Savas pH-t támogató hüvelyflóra-regenerálók: a savas hüvelyi pH helyreállítása közvetlenül támogatja a hüvelyflórát és gátolja a gombák szaporodását!
Kerüljük az illatosított termékeket! Az illatosított tisztálkodószerek és betétek irritálhatják a hüvelyt, ami tovább gyengítheti a védőflórát!  
Ne szedjünk fölöslegesen antibiotikumokat! Csak akkor vegyük be az antibiotikumokat, ha az orvos előírja, és kövessük pontosan az utasításokat! 

Ha az antibiotikumkezelés alatt vagy után hüvelyi viszketést, égő érzést, szokatlan folyást tapasztalunk, mielőbb forduljunk orvoshoz. A korai kezelés és a savas hüvelyi pH helyreállítása segít enyhíteni a kellemetlen tüneteket.  

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

A Vitagyn C patikában kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

https://www.vitagyn.hu/


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.