középkorúak boldogság életkor elvárások
Vitathatatan, minden életkornak megvan a maga szépsége és nehézsége. Bár a legtöbben a fiatalságukat sírják vissza leginkább, felmérések szerint a legboldogabb életkor későbbre tehető.

A friss felmérések szerint az emberek 50 éves korukban a legelégedettebbek, míg a 20-as és 30-as éveikben kevésbé érzik magukat kiegyensúlyozottnak. Az ötvenes éveik után azonban gyakran elengedik az elvárásaikat, megtanulnak a jelenben élni, és jobban értékelik az apró dolgokat, tehát ez a legboldogabb életkor. 

A legboldogabb életkor a kutatások szerint néhány évvel 50 felett kezdődik
A legboldogabb életkor a kutatások szerint néhány évvel 50 felett kezdődik
Forrás: Shutterstock

A legboldogabb életkor

Középkorúként vagy idősként lehet, sokan úgy vélik, hogy a húszas-harmincas éveikben minden sokkal jobb volt és boldogabbak voltak, kutatások szerint az 50 éves korunk után néhány évvel kezdődik a legboldogabb életkor, de sokak esetében ez még későbbre tehető. 

A boldogság U-alakú görbéje 

A kutatások szerint a boldogság nem lineárisan csökken az idő múltával, hanem egy U-alakú görbét követ. A legkevésbé boldog életkor az ötvenes évek eleje, innen kezdve az emberek élettel való megelégedettsége fokozatosan nő és bizonyos társadalmakban az idős korúak is kifejezetten boldogok. Ez különösen igaz azokra a helyekre, ahol magas a várható élettartam, az idősek kulcsszerepet játszanak a közösségben, és minden életkorúakkal érintkeznek, mint például Szardínia, Szingapúr és Japán. 

A fiatalság nem egyenlő a boldogsággal

A fiatalabb generációk számos nehézséggel néznek szembe, amelyek hozzájárulhatnak a boldogságszint csökkenéséhez. A közösségi média hatása, a fokozott magány, az klímaváltozással kapcsolatos aggodalmak, valamint a gazdasági bizonytalanság mind hozzájárulnak a jövővel kapcsolatos pesszimizmushoz. A fiatalabb nemzedékek tagjai sokszor érzik úgy, hogy nem tudják elérni azt az életszínvonalat, amelyet szüleik elértek, és ez a félelem boldogtalanná teszi őket. 

Ezért boldogok sokan 50 éves kor felett

A fiatalságból a középkorba lépve az emberek életkörülményei nem feltétlenül változnak jelentősen, azonban az élethez való hozzáállásuk igen. A kutatások szerint a középkorúak gyakrabban tapasztalnak csalódást és sajnálják az elszalasztott lehetőségeket, miközben a fiatal felnőttek körében nagy a nyomás a párválasztás és a karrier építése terén. Ahogy az emberek öregszenek, egyre inkább elengedik az elvárásokat és kevésbé ragaszkodnak a negatív gondolatokhoz. Az idős generáció gyakran boldogabb, mint a fiatalok, mert kevesebb nyomást éreznek, jobban tudják szabályozni érzelmeiket, és nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a társas kapcsolatoknak.

Nem csak az életkortól függ a boldogság

Edinbourgi Egyetem vezető kutatója, René Möttus azt állítja, sokkal inkább múlik az emberek elégedettsége a személyiségükön, mint azt korábban gondolták.  „A személyiségünket a korábbi tapasztalataink és genetikai tényezők keveréke alakítja, így ezek határozzák meg hogyan reagálunk az életünk eseményeire” - fejtette ki. „Azok az emberek, akik nyitottabbak a világra, illetve másokra, nagyobb eséllyel élnek boldog életet, mert ők jobban hangot mernek adni a vágyaiknak és az elképzeléseiknek. Általánosságban elmondható, hogy az érzelmileg stabil, lelkiismeretes és nyitott emberek voltak az életükkel a legelégedettebbek” - tette hozzá Möttus, míg vannak, akik azt állítják a tápálkozásunk és a bélrendszerünk állapota is nagymértékben befolyásolja, mennyire vagyunk boldogok. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.