Az óraátállítás nem várt egészségügyi hatásai – Ezekre figyelj!

Getty Images - Michiko Tierney
óraátállítás 2025 óraátállítás nyári idoszámítás szervezet
A közelgő nyári időszámításra való átállás időlegesen okozhat problémákat. Az óraátállításnak azonban olyan hatásai is vannak szervezetünkre, amikre álmunkban sem gondolnánk.

Az, hogy óraátállításkor nyűgösebbek vagyunk és átmenetileg romlik az alvásminőség, mondhatni természetes velejárója az átállásnak. Azonban az óraátállítás olyan, elsőre logikátlannak tűnő hatásokat is gyakorol szervezetünkre. Ezekből gyűjtöttük egy csokorra valót.

 óraátállítás nem várt hatása a szervezetre
Az óraátállításnak számos nem várt hatása van a szervezetre. Megéri a nyári időszámítás?
Forrás:  Getty Images

Mi értelme van az óraátállításnak?

Már csak pár nap és jön a tavaszi óraátállítás 2025-ben. Eredetileg a nappali fény jobb kihasználása, valamint energiatakarékosság volt a fő cél, ám az ebből származó esetleges előny napjainkra elenyészővé vált, így az óraátállítás eltörlése újra és újra felmerül. 

Egyelőre azonban az óraátállítás 2025-ben is életünk része, így viselni kell nem mindig kellemes hatásait.

Óraátállítás hatása a szervezetre, amire nem is gondoltál

1. Változások a hormonháztartásban

A belső  biológiai óra szervezetünk természetes időmérője, melynek érzékeny működébe igen csúnyán belerondít az óraátállítás. Olyan hormonok, mint például a melatonin és a kortizol, szoros összhangban vannak cirkadián ritmusunkkal, valamint a napsütéssel. Ha meginog a bioritmus, az nem csak a regenerálódásra, de a többi hormon termelésére is rossz hatással lehet.

2. Fokozódik a depresszió kockázata.

A hormonszint ingadozása, alvásidő felbomlása, mely különösen nyári időszámításra való átálláskor veszélyes, mentális állapotunkra is rendkívül kedvezőtlen hatással lehet. Statisztikák alapján az óraátállítást követő napokban jelentősen megemelkedik a depressziós diagnózisok száma.

Mikor van óraátállítás nyári időszámításra 2025-ben?

Egészen pontosan 2025. március 30. vasárnap hajnal 2:00-kor 3:00-ra kell előretekerni az óra mutatóját. Digitális eszközök maguktól átállnak, analóg órákat azonban manuálisan kell átállítani.

3. Immunrendszer gyengülés

A megnövekedett stressz  és felborult alvási ciklus csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, így megnövekszik a fertőzések betegségek kialakulásának kockázata.

4. Megzavarja a sejtosztódást, sejtciklust

Több kutatás igazolta, hogy a cirkadián ritmus felborulása mind téli, mind óraátállítás nyári időszámításra egészen sejtszintig kifejti hatását, ugyanis lassíthatja a sejtciklust és sejtosztódást.

5. Változó testhőmérséklet?

Érdekes, hogy az óraátállítás még testünk hőszabályozását is megbolygatja. Alapesetben testhőmérsékletünk folyamatosan emelkedik a nap folyamán, azonban a felborult bioritmus, kevesebb alvás miatt felborulhat a hőháztartás.

Meglepő fordulat az óraátállítással kapcsolatban: így döntött az Európai BizottságHamarosan újra óraátállítás — Vajon ez lesz az utolsó?Így vészeld át az óraátállítást - Szakértő tanácsai

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.