Életveszélyes lehet az óraátállítás? Növeli a szívroham és a stroke kockázatát

Amikor március 30-án átállítjuk az órát egy órával a nyári időszámítás miatt, nemcsak a fáradtság érzése léphet fel – figyelmeztetnek a szakértők. Egyre több kutatás mutat arra, hogy az óraátállítás szervezetünkre gyakorolt hatása akár komoly kockázatokkal is járhat. A következmények sokkal szélesebb körben érezhetők, és nemcsak a pihenésünkre, hanem a szív- és érrendszerünkre, valamint a mentális állapotunkra is hatással lehetnek.
Az American Academy of Sleep Medicine által 2020-ban készített felmérésében a felnőttek 63%-a azt mondta, hogy inkább eltörölné a szezonális időeltolódásokat. Ősszel gyakran beszélünk arról, hogy „nyerünk” egy óra alvást, de a legtöbben valójában így is nettó alvásidő-veszteséget szenvednek el aznap éjszaka és az azt követő napokban, mivel korábban ébrednek, nehezebben alszanak el, vagy éjjel felébrednek.
A kutatás szerint azokat, akik korán kelnek, különösen megviseli az alkalmazkodás. A tavaszi óraátállítás miatt elvesztett óra pedig jelentős hatással lehet az egészségünkre és jóllétünkre.
Jocelyn Cheng neurológus és alvásgyógyász szerint a nyári időszámítás felborítja a test belső óráját, ami negatívan befolyásolhatja az egészségedet olyan módokon, amelyeket talán nem is veszel észre.
A tavaszi óraátállítás hatással van a szívedre. A tudósok még nem biztosak abban, hogy miért hat a nyári időszámítás a szívedre és az ereidre, de valószínű, hogy a test cirkadián ritmusának megzavarásával van összefüggésben.
Egy tanulmány 24%-os növekedést talált a szívinfarktusok számában azon a hétfőn, amikor elkezdődött a nyári időszámítás. Egy másik kutatás szerint a stroke kockázata 8%-kal nő a két nappal a változás után.
Ezen kívül pitvarfibrillációval kórházba kerülő emberek száma is megugrik a tavaszi időeltolódás utáni napokban, egy 2020-as, 6 089 beteget érintő elemzés szerint.
Amikor a testünk által megszokott természetes ritmusok, mint az alvás-ébrenlét ciklusa vagy a napi fény- és sötétség váltakozása megzavarodnak, az stresszt válthat ki. Ennek következtében a stresszhormonok szintje és a vérnyomás is ingadozhat, ami szívinfarktust vagy stroke-ot okozhat, olyan esetekben, amikor ezek máskülönben nem történnének meg.
Az alváshiány befolyásolhatja a gondolkodási és döntéshozatali képességet. A kutatások szerint azok az emberek, akik nem pihennek eleget, hajlamosabbak a kockázatvállalásra és a hibák elkövetésére. Ez magyarázhatja, miért emelkedik meg az orvosi hibák, munkahelyi balesetek és autóbalesetek száma, miután az emberek tavasszal átállítják az óráikat. Minél kevesebb alvást kapunk, annál nagyobb a valószínűsége, hogy engedünk a hirtelen impulzusoknak, és annál kevésbé hozunk megfontolt döntéseket.
Egy 2020-as kutatás, amely 10 éven át vizsgálta a közlekedési balesetek adatait, 6%-os növekedést mutatott a halálos autóbalesetek számában azon a héten, amikor az emberek tavasszal átállították az óráikat.
Mivel ősszel, amikor egy órát nyerünk alvásból, nem tapasztaltak hasonló növekedést, a kutatás szerzői szerint a kiugró adatot valószínűleg a „cirkadián ritmus zűrzavara és az alváshiány” magyarázza.
A kutatások azt mutatják, hogy az alváshiány a fentieken felül negatívan befolyásolja a memóriát, a figyelem összpontosítását és a koncentrációt. Számíts arra, hogy könnyebben elterelődsz, és kevésbé leszel produktív azon a napon, miután előre állítottad az órádat, és az átállás akár napokig is eltarthat. Egy, a Journal of Applied Psychologyban megjelent kutatás éles növekedést mutatott a „cyberloafing”-ban – az internet személyes célú használatában a munka helyett – azon a hétfőn, amikor a tavaszi időeltolódás megtörtént.
A szakértők szerint a nyári időszámítás utáni héten éhesebbnek érezheted magad, ami könnyen túlevéshez vezethet. Ennek oka részben az, hogy az étkezéseket egy órával később fogyasztod, mint szoktad, így valószínűleg előbb megéhezel, mint az előző napokon. Az alváshiány emellett a hormonok ingadozására is hat: megnöveli a ghrelin, az éhségérzetet kiváltó hormon szintjét, és csökkenti a leptin szintjét, amely a jóllakottság érzetét segíti.
A kutatások szerint alváshiány esetén hajlamosabbak vagyunk rosszabb étkezési döntéseket hozni. Ezért, amikor megjön a következő éhségroham, könnyen zsíros, cukros ételt kívánhatunk.
Ha fáradt vagy, biztosan te is tapasztaltad már, hogy könnyebben felbosszantod magad.
A kutatások megerősítik, hogy az óraátállítás miatti alváshiány megnehezíti az érzelmi szabályozást: ingerlékenyebbek, türelmetlenebbek leszünk, és könnyebben válunk dühössé a szeretteinkkel szemben.
Még azok is, akiknek objektíveknek kellene lenniük, gyakrabban tapasztalnak hangulatváltozásokat a nyári időszámítás kezdetét követő napokban. Egy tanulmány szerint ezekben a napokban keményebb ítéleteket hoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.