Kávézás után is tudsz aludni? Komoly veszélyt is jelenthet!

Hogyha egy kései kávézás ellenére is képes vagy álomba merülni, nem árt átgondolni az életmódodat. Ugyanis ha a kávé hatása már kevésbé hatékony és szinte immunisak vagyunk rá, az súlyos idegi problémáról árulkodik. Vajon miért baj, ha kávé után is tudunk aludni?
Az alvás-ébrenlét ciklus az idegrendszer, hormonok és enzimek finoman hangolt gépezete. Egy adenozin nevű vegyület termelődik az agyban a nap folyamán, és ahogy fokozatosan felhalmozódik, receptorokhoz kapcsolódva, azt vesszük észre, hogy elálmosodunk.
A koffein pedig ennek az enzimnek a hatását blokkolja: nem engedi, hogy az adenozin csatlakozzon a receptorához.
Ennek eredményeként nem érzékeljük, hogy álmosak vagyunk. Ha viszont a kávé hatása a szervezetre nem úgy érvényesül, mint korábban, és el tudunk aludni, az komoly problémát jelezhet: az illető idegrendszere kimerült, túl van terhelve.
Amikor agyunkra nem hat a kávé az annak a jele, hogy agyunk túl van termelődve adenozin vegyülettel, aminek hatására a koffein nem tud kapcsolódni a receptorokhoz. Ráadásul a koffein lebontásához a májnak 5-7 óra szükséges, így elképzelhető, hogy délutáni kávézásod után még mindig szervezetedben kering a koffein.
Az elalvás képessége nem egyenlő a minőségi, pihentető alvással, ugyanis a koffein rövidebb REM fázist, kevesebb mélyalvást okoz ami miatt úgy ébredünk, mintha átgázolt volna fejünkön egy rinocérosz.
A rossz alvásminőség és kialvatlanság neurológiai problémákat, koncentrációs zavarokat, fejfájást, hormon ingadozást, fáradtságot, idegességet, okozhat. A kávé negatív hatásai közé tartoznak továbbá az emésztési zavarok, gyomorfekély, a lista még hosszan sorolható.
Lehetséges forgatókönyv az is, hogy azért nem érvényesül a kávé hatása, mert hozzászoktunk a koffeinhez. Ez a jelenség gyakori az államvizsgára és érettségire készülő diákoknál. Amikor nagyon sok kávét iszunk, szervezetük fokozott adenozin termeléssel reagál rá, melynek eredményeként nem tudja a koffein kifejteni erejét.
Ha ilyenkor a kávéadag emelésével próbáljuk elérni ugyanazt a hatást, a legrosszabb dolgot követjük el idegrendszerük egészsége ellen.
Ha ugyanis a kávé ellenére sem leszünk élénkebbek és el tudunk aludni, az azt jeleni, hogy a teljes kimerülés szélé egyensúlyozunk. Ilyenkor pedig a pihenés, valamint a kisebb fordulatszámon pörgő életvitel jelenthet megoldást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.