Meglepő tünetekkel jelzi a tested, ha nem mozogsz eleget

Shutterstock - Perfect Wave
életmód ülőmunka egészség mozgás
Az ülő életmód nemcsak a plusz kilók miatt káros. Ha mostanában gyakran kimaradt az edzés, a mozgáshiány jelei olyan formában mutatkozhatnak meg, amikre nem is gondolnál.

A rendszeres mozgás létfontosságú, és nemcsak akkor, ha fogyni szeretnél. A mozgáshiány jelei már pár nap tétlenség után is jelentkezhetnek, de sokszor szokatlan formában mutatkoznak meg: van, hogy úgy tűnik, mintha betegség kerülgetne, pedig csak a székből kellene egy kicsit felállnod. Ülőmunka mellett különösen fontos odafigyelni arra, hogy meglegyen a legalább napi 30 perc (jó esetben több) mozgás, hiszen hiába nem érzed, a szervezetet nagyon megviseli a folyamatos ücsörgés. Főleg, ha munka után is üléssel töltöd az idődet.

A mozgáshiány jelei fájdalmasak is lehetnek.
Az mozgáshiány jelei lehetnek izom- és ízületi fájdalmak is. Forrás: Shutterstock

Változatosak lehetnek a mozgáshiány jelei

A szervezetünknek szüksége van arra, hogy mozgásban legyünk, egyszerűen nem ücsörgésre, tétlenségre vagyunk „kitalálva”. Ugyanakkor nem egyszerű beiktatni a mozgást a mindennapokba, a legtöbbször időhiány miatt; sokan bele se fognak semmibe, mert egy kiadós, hosszabb edzésre nincs már idejük este. De nem is kell! A kevés mozgás is több, mint a semmi, persze nem a fogyás szempontjából, de az egészséged megőrzése érdekében mindenképpen – ez lehet akár egy félórás séta is a szabadban. Ha valaki szinte semmit nem mozog, nemcsak a súlyfeleslegtől, de egészségügyi következményektől is tartania kell. Mielőtt komoly problémát okozna az ülő életmód, a szervezeted több jelzést is küld. Sokszor ezeket a jeleket másnak tudja be az ember, pedig csak arról van szó, hogy ideje megmozdulni.

1. Emésztési problémák

Ha sokat mozogsz, az emésztőrendszered is aktív, de a mozgáshiány miatt gyakori probléma a székrekedés. A rostdús étkezés mellett a rendszeres mozgás is segít elkerülni ezt a gondot.

2. Merev ízületek

A fájdalmas, merev ízületek lehetnek ízület gyulladás vagy autoimmun betegség tünetei is, de ha időnként sajog a térded, vállad, és mostanában nem mozogtál, akkor érdemes első körben erre gyanakodni. Ha nem használod az ízületeidet, megmerevedhetnek, és fájdalom is jelentkezhet.

3. Gyakran kifulladsz

Akárcsak a karod vagy a lábad izmaid, a légzést segítő izmokat is jó, ha edzésben tartod. Minél kevesebbet mozogsz, annál könnyebben fogsz kifulladni, még kisebb, hétköznapi feladatok, például a bevásárlás cipelése közben is.

4. Ingerültség

Ha rosszkedvű, ingerült, lehangolt vagy, az könnyen lehet a mozgás hiánya miatt is. A tétlenség miatt a szorongás, érdektelenség növekedhet, és meglehet, hogy egyből a plafonon vagy mindentől. A kardiómozgások segítenek, hogy elmúljon ez az állapot; az úszás, biciklizés vagy futás helyreállítja az egyensúlyt, és az önbizalmad is növeli.

5. Fáradtság

Alig vonszolod magad, nehéz kikelni az ágyból, és egész nap ásítozol? Ha nem mozogsz eleget, akkor a nem megfelelő vérkeringés miatt nem jut elég oxigén és tápanyag a szövetekbe, ettől pedig könnyen kimerültnek érezheted magad.

6. Feledékenység

A rendszeres mozgás az agyunkkal is jót tesz, hiszen itt is fontos a jó vérkeringés. Mozgáshiány mellett előfordulhat, hogy romlik a memória, nehezebb koncentrálni.

7. Derékfájás

Nemcsak a megerőltetéstől alakulhat ki, hanem az állandó ücsörgéstől is. Ha fáj a derekad, a hátad, és nincs orvosi ok a tünet hátterében, akkor érdemes időnként átmozgatni a hátizmaidat – akár a munka szüneteiben is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.