Lehet azon vitatkozni — és szoktak is —, hogy miért akar húsízt, aki nem eszik húst, de nem érdemes. Bár van, aki azért nem eszik húst, mert nem szereti, azért a vegetáriánusok és vegánok egy jó része nem emiatt döntött a növényi alapú táplálkozás mellet. A következő néhány húsmentes recept szempontjából azonban ez nem is számít. A következő recepteket azok is szeretni fogják, akik esznek húst és azok is, akik nem.
Karácsonykor és húsvétkor egészen biztosan felkerül a magyar ünnepi asztalokra a töltött káposzta. A hagyományos verzió darált hússal készül, a vegetriánus verzió hús nélkül, amelyhez a következő hozzávalókkal kell töltelékké gyúrni:
A vegán változatból a tojás is kikerül, azt chia maggal helyettesítetjük: áztass 1 evőkanál chia magot 3 evőkanál vízbe, és pár perc múlva kapsz egy tojásállagú "kötőanyagot" kap, amellyel már könnyen összegyúrhatod a tölteléket.
A másik lehetőség, ha nem szereted a gombát vagy nem bírja a gyomrod a hüvelyeseket: a jacjókfruit, amelyet ázsiai boltokban és hipermarketekben, időnként szupermarketekben is megvásárolhatsz. Noha gyümölcs, a végeredmény húsállagú lesz, az íze pedig semleges, így aztán kedvere fűszerezheted.
Ahogy a hagyományos majonéz elkészítésekor a tojást és az olajat, úgy a vegán verzióban az aquafabát vagy szójatejet és az olajat emulgeáljuk, azaz az egyik összetevő folyamatos és gyors keverése közben hozzáadagoljuk a másikat. Erre azért van szükség, mert a két összetevő normál esetben nem lenne képes keverdni. A legegyszerűbb, ha konyhai robotgépet használsz hozzá.
Az aquafaba a csicseriborsó-konzerv vagy a száraz csicseriborsó főzővize. Az aquafaba a tojásfehérjéhez hasonlóan kemény habbá verhető. Illatmentes és semleges ízű, így sokféleképpen felhasználható.
Amire szükséged lesz, hogy igazán ízletes veganézt készíts:
Ennél a verziónál először a szójatejet kell fokozatosan a növényi olajhoz adagolni, majd a homogén állag elérése után mehetnek bele az ízesítők.
Létezik extrább verziója is a vegán majonéznek, amely a fentieken túl füstölt tofuval és/vagy sörélesztőpehellyel készül. Ennél a változatnál a tofut és a szójatejen kívül az összes többi hozzávalót robotgépbe téve összekeverjük, majd a a növényi tejet fokozatosan adagoljuk. A cél itt is a homogén állag.
A neten több verzióhoz is találsz receptet, érdemes kísérletezni, hogy a lehető legfinomabb majonézes salátát készíthesd el.
A főtt tojást helyettesíteni nem könnyű, egészben mondhatni lehetetlen. Ám egy jó tojássalátát azért vegán módra is el lehet készíteni.
Hozzávalók, két adaghoz:
Az elkészítés még egy teljesen kezdő konyhatündérnek sem kihívás: a kockákra vágott tofut egy tálban összetöröd-morzsolod, majd minden mást hozzáadsz és összekevered. Kész is van a vegán, a fekete sónak köszönhetően tojás ízű tojássalátád.
Több variáció kipróbálása után a szerző arra jutott, hogy nem éri meg a fáradtságot a vegán húsvéti sonka reprodukálása, mert eddig sem ízben, sem állagban nem sikerült még csak nyomokban emlékeztetőt sem készítenie. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet vele próbálkozni, számos receptet találhatsz a neten, de ha nem sikerül, ne aggódj, a boltokban is kapható szejtánból készült változat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.