Napi szinten több száz millió csészényi kávé és te fogy el szerte a világon. De miért fordulhat elő, hogy az egyik nap isteni az italod, a másik nap pedig nem az igazi? Ha a kávé vagy tea íze valamiért furcsa, sokan rögtön a teafiltert, a kávébabot vagy a tejet okolják. Pedig valójában más is lehet a probléma forrása.
A BRITA, a világ egyik legismertebb vízszűrő márkája, és a vezető kávépörkölő, Matthew Algie szakértői szerint a vízminőségnek jelentős hatása van az ízre, tehát ha rosszt ízt érzel a kávédban, vagy a teádban, azért a víz lehet a ludas. Samantha Scoles, a BRITA értékesítési igazgatója és hitelesített víz-sommelier, elmondta:
„A kávé és tea ízét, aromáját jelentősen befolyásolja a vízminőség. A vízben különböző ásványianyag-szintek találhatók, és a vízkezelő cégek által hozzáadott anyagok is hatással vannak rá.”
Hozzátette, hogy a víz szerepét gyakran figyelmen kívül hagyják a fogyasztók, pedig érdemes odafigyelni rá, amikor egy csésze kávét vagy teát készítünk. Magyarázata szerint: „A kávé 98%-át víz alkotja, mégis gyakran figyelmen kívül hagyjuk, mint hozzávalót, helyette inkább a kávébabra vagy a teafűre koncentrálunk. Azonban a víz közvetlen hatással van az extrakció ütemére és az ital ízére. Ezért fontos megérteni a vízminőséget és azt, hogyan kezeljük. A tea ízprofilja különösen érzékeny lehet, főleg a fehér vagy zöld teák esetében. Így ha a vízben ásványi anyagok vagy más anyagok aránya nincs egyensúlyban, azokat könnyen észre lehet venni az ízben. Fontos tehát, hogy a vizet megfelelően kezeljük. Emellett különböző teák más-más vízhőmérsékletet és áztatási időt igényelnek.
„A szűrt víz lényege, hogy az ásványi anyagok aránya megfelelő legyen benne” – folytatta Samantha.
„A vízben található néhány olyan szennyeződés, amely baktériumokat pusztít el, és egészségre nem káros, de ízt vagy szagot kölcsönözhet, például a klór. Az olyan ásványi anyagok, mint a kalcium és a magnézium pedig beoldódhatnak a vízbe, ha az mészkövön keresztül áramlik a csapjainkig.”
A túl sok ásványi anyag azt eredményezheti, hogy az italok tompának és élettelennek tűnnek. Viszont a túl kevés ásványi anyag miatt a forró italok élessé, keserűvé válhatnak, és kellemetlen ízűek lesznek. A magas ásványianyag-szint pedig vízkő képződéshez vezethet a gépekben.
Amikor a fűtőelemeket vízkő borítja, hosszabb ideig tart felmelegedniük, mivel már egyetlen milliméter vízkő 7%-kal magasabb energiafogyasztást eredményez, ami növeli a szén-dioxid-kibocsátást.
A szűrt víz nemcsak otthoni, hanem üzleti környezetben is fontos, például kávézókban.
hiszen az üzletekben a vásárlók gyakran prémium árat fizetnek egy olyan kávéért, amelyet úgy érzékelhetnek, hogy otthon nem tudnának reprodukálni. A minőségi kávéélmény fenntartása érdekében különösen a kávézóláncok esetében fontos, hogy a víz minősége egységes legyen minden helyszínen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.