Ünnepi szimbólum a tányéron – Miért eszünk főtt tojást húsvétkor?

Az év nagy részében a tojásnak nem szentelünk túl nagy figyelmet, leginkább reggeliként vagy sütéshez kerül elő. Húsvétkor azonban szinte minden e körül az alapanyag körül forog! A tojás hirtelen a figyelem középpontjába kerül, és valódi főszereplővé válik. Pasztellszínekbe öltöztetjük, a felnőttek elrejtik, hogy a gyerekek megkereshessék, a csokitojásokat pedig tömegek fogyasztják el. A főtt tojás húsvéti reggelin való elfogyasztása mára pedig hagyománnyá vált. De vajon miért kap ekkora jelentőséget ez az egyszerű étel éppen húsvétkor?
Egyes becslések szerint közel 180 millió tojás és 10 millió tojásfestő készlet fogy el minden húsvétkor, így bátran kijelenthetjük, hogy a tojás sok család húsvéti hagyományainak szerves része lett. Bár még mindig vita tárgyát képezi, hogyan vált a tojás a keresztény ünnep egyik szimbólumává – egyesek szerint pogány eredetű –, néhány történelmi tény választ adhat a kérdésre. A Time magazinnak adott interjújában Henry Kelly, a UCLA professzora elmondta, hogy a régi időkben a nagyböjti étrendi szabályok rendkívül szigorúak voltak.
A keresztényeknek tilos volt bármilyen állati eredetű ételt fogyasztaniuk – beleértve a tojást is. Ezért, amit a tyúkok a böjt ideje alatt tojtak, azt megfőzték és elrakták későbbre – ami általában húsvét volt, hiszen ez közvetlenül a böjt vége után következik.
Még a királyi családok is hozzájárultak a húsvéti tojás hagyományának kialakulásához. A negyvennapos tojásmentes böjt után szokás volt, hogy a falusiak húsvétkor tojást ajándékoztak földesuraiknak, a hívek pedig nagypénteken a templomnak. Később a tehetős arisztokrácia is átvette ezt a szokást. I. Edward például 450 tojást vásárolt, amelyeket különböző színekkel díszítettek, majd ajándékba adta őket udvartartásának.
A keresztények számára a húsvéti tojás szimbolikussá vált mindazokra az eseményekre, amelyek nagypénteken és húsvét reggelén történtek. A tojás az új élet jelképe, ami Jézus Krisztus feltámadására utal. A tojás héjának feltörése Jézus lezárt sírjának megnyílását idézi. Az ortodox és keleti katolikus egyházakban pedig a húsvéti tojásokat hagyományosan pirosra festik, hogy ezzel emlékezzenek Megváltójuk kiontott vérére. Ahogy látható, számos tényező hozzájárult ahhoz, hogy a tojás ilyen kiemelt szerepet kapott húsvétkor és úgy tűnik, ez a hagyomány még sokáig velünk marad.
Gondoljunk csak az olyan tojásközpontú eseményekre, mint a Fehér Ház hagyományos húsvéti tojásgurítása, a Guinness-rekorder tojásvadászat a floridai Winter Havenben, vagy a világ legnagyobb út menti húsvéti tojása az ausztráliai Albertában – az emberek folyamatosan új módokat találnak arra, hogy tisztelegjenek e szerény ovális forma előtt.
Akár keményre főzve szereted, akár kissé lágy sárgájával, a húsvét tökéletes alkalom arra, hogy átadd magad ennek az ízletes hagyománynak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.