A WHO főigazgatója leszögezte: "Nem tűrhetem tovább némán, amint a globális oltóanyag-szállítást ellenőrző cégek és országok azt gondolják, hogy a világ szegényeinek be kell érniük a maradékkal".
Tedrosz korábban szeptember végéig szorgalmazott moratóriumot az emlékeztető oltásokra. A gazdag országok - közöttük Izrael, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Spanyolország és az Egyesült Államok - már megkezdte, illetve fontolgatja a harmadik adag vakcina beadását a fertőzésnek leginkább kitett lakosok számára, így az idős, illetve a meggyengült immunrendszerű embereknek.
A főigazgató közölte, hogy szeptemberben "egyértelmű támogatásról" kapott üzenetet a befolyásos G20 országcsoport egészségügyi minisztereitől, s biztosították arról, hogy segítenek elérni a WHO célkitűzését: valamennyi ország lakosainak 40 százalékát oltsák be az év végéig.
"Egy hónappal ezelőtt globális moratóriumra szólítottam fel az emlékeztető oltásokkal kapcsolatban, hogy legalább szeptember végéig tekintsék elsődlegesnek a világszerte kockázatnak kitett, az első oltásra váró embereket" - mondta Tedrosz, aki szerint azóta kevés változás történt azóta a helyzetben.
"Így a mai nap a moratórium kiterjesztését kérem a legalább az év végéig, hogy minden ország be tudja oltani a lakossága legalább 40 százalékát" - tette hozzá.
A WHO szerint eddig 5,5 milliárd koronavírus elleni védőoltást adtak be, de ennek 80 százalékát a felső és közepes jövedelmű országok kapták. A gazdag országok egy milliárd adag vakcina adományozására tettek ígéretet, de ennek mindössze nem egészen 15 százalékát teljesítették.
"Nem újabb ígéreteket akarunk, hanem a vakcinákat" - mondta az ENSZ egészségügyi szervezetének vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.