Mi a pánik?
Pánik alatt azt értjük, amikor az egyén, illetve az egyének valós vagy vélt külvilági, hirtelen kialakuló veszélyeztetést élnek át, és van reális lehetőség a menekülésre.
Halálos tömegpánik 2010. július 24-én a duisburgi Love Parade-on - Nézd meg videónkat!
|
A tömegpánik kialakulásának hátterében vélt vagy valódi okok is állhatnak, hiszen egy természeti katasztrófa is okozhat pánikot (gondoljunk pl. a 2006. augusztus 20-i esti rendezvényre lecsapó viharra), de máskor elég egy rémhír (tűz van, mozog a föld, stb.) is ahhoz, hogy a tömeg pánikszerűen menekülésbe kezdjen. Ilyenkor olyan, a racionális gondolkodást felülíró ösztönök veszik át az irányítást a szervezet fölött, amellyel egy hétköznapi embernek aligha van esélye szembeszállni, hiszen az "életben maradás" ösztönparancsa versengő magatartást indít be, ahol az élet a tét - ez minden erkölcsi elvárást és civilizációs viselkedést maga alá gyűr. Egyetlen gondolat marad a magát életveszélyben érző, menekülő ember agyában: minél előbb kerüljön ki a számára halálos fenyegetést jelentő szituációból.
Mi jelenti a legnagyobb veszélyt?
A menekülés eszeveszett vágya jelentheti a legnagyobb veszélyt azok számára, akik nem tudják felvenni a tömeg haladásának erejét, sebességét és elakadva a földre kerülnek, ahol a pánikban nyomuló tömeg agyontapossa őket. Hatalmas veszély a tömegnyomás is, amikor valaki vagy valakik megrekednek, és a tömeg súlya miatt (száz és száz ember súlyáról, erejéről van szó) egyszerűen megfulladnak.
Tragédia Budapesten!
|
A szakértő szerint az ilyen szerencsétlenségek elkerülésének több módja is van. Az egyik, hogy kizárólag annyi embert engednek be a szórakozóhelyekre, rendezvényekre, amennyit az adott terület valóban képes befogadni, illetve, hogy be kell tartani a tűzvédelemmel kapcsolatos egyik legfontosabb szabályt: annyi és olyan szélességű kijáratokkal kell rendelkeznie az épületnek, amelyek képesek megfelelő sebességgel, fennakadás nélkül biztosítani, hogy veszély esetén a megindult tömeg "kiáramoljon" a helyszínről. Ennek igazságát egy pszichológiai kísérlet is alátámasztja, amelyet Alexander Mintz végzett el az 1980-as évek elején. A kísérlet roppant egyszerű. A szakértő arra kérte meg egy csoport tagjait, hogy egy szűk szájú palackon keresztül húzzanak ki zsinórra erősített kúpocskákat. A palack szájából egyszerre csak egy kúp fért ki, és abban az esetben, ha a feltételeket nehezítették - például időhatárt szabtak, vagy vizet töltöttek a palackba -, lehetetlenné vált a feladat végrehajtása - a palack szájánál torlódás alakult ki.
A nagy tömegeket befogadó szórakozóhelyek éles bombaként működhetnek, mert a pánikot ki is lehet robbantani. A tömegpánik kialakulásához ugyanis nem kell valódi fenyegetés, elég egy rémhír bekiabálása is a fejvesztett menekülés megindulásához, esetenként akár egy rosszul elsült tréfa is több ember halálát okozhatja. Ezekben az esetekben szinte lehetetlen megtalálni a felelősöket.
Mit tehetsz, ha pánik tör ki?
Nagy lélekjelenlétre és a racionális gondolkodás megőrzésére van szükség azonban ahhoz, ha ilyen helyzetben szeretnénk úrrá lenni a pánikon. Ez természetesen csak akkor sikerülhet, ha voltunk már hasonló helyzetben, és már ismerjük a tömeg mozgását, esetleg részt vettünk olyan tréningeken, ahol erre kiképeztek minket. Nem képzett emberek számára a legfontosabb tanács, hogy NE mozogjunk együtt a tömeggel, és bár nem szabad ellenkező irányba se mozdulni, igyekezzünk háttérbe húzódni és úrrá lenni a "csordaösztönön", hogy még véletlenül se meneküljünk a többiekkel együtt. Sodródjunk ki oldalra vagy maradjunk le. Nagy segítség lehetne, ha a szórakozóhelyeken legalább egy, erre a szituációra kiképzett, hiteles ember is jelen lenne, aki határozott fellépésével, érthető kommunikációval megakadályozná a pánikot, a tömeg ugyanis ahogy "beindul", ugyanúgy le is csillapítható. Az is segítség lehet, ha valaki kellő eréllyel és hangerővel irányt szab a már folyamatban lévő mozgásnak.Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.