Oscar története
Az Oscar-díj - hivatalosan Academy Award - 1929 óta kerül kiosztásra a filmszakmában. Általában minden év februárjának utolsó vasárnapján tartják a díjátadó ceremóniát - most már Hollywoodban, a 3400 férőhelyes Kodak Színházban. Korábban Los Angelesben és New York városában is tartottak díjátadókat. A jelölt filmek között az előző évben bemutatott alkotások szerepelhetnek, a jelöléseket és a nyerteseket pedig legnagyobb titokban a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia választja ki. A technikai kategóriákban három, a többi kategóriában öt jelöltet állítanak, de A legjobb filmnek járó elismerésért 2010 óta tíz film versenyez.
Miért éppen Oscar?
1929-ben, az első díjkiosztón még nem volt neve a szobornak - 1931-ben a "legenda szerint" Margaret Herrick, az Amerikai Filmakadémia első könyvtárosa a szobor nézegetése közben rájött, hogy az alak nagyon hasonlít nagyapjára, a texasi Oscar Pierce-re - ezért lett az aranyszobrocska végül Oscar. A díjátadó gála olyanannyira közkedvelt eseménnyé nőtte ki magát néhány éven belül, hogy míg először a média jelenléte nélkül zajlott az Oscar, a következő alkalommal már rádión közvetítették a filmes rendezvényt. A díjátadó egyik évben sem maradhatott ki: sem a világháború, sem más egyéb katasztrófa vagy tragédia nem adott okot arra, hogy elmaradjon az Oscar-gála.
Hogyan készül a szobrocska?
Évente 12 ember segítségével 50 szobor készül, melyek tömege 3,85 kg, magasságuk pedig 34 cm. Egy szobor előállítási költsége körülbelül százezer forintba kerül. Ennél azonban többet ér a szobor eszmei értéke - hiszen ezt a díjat csak a legkiválóbb filmszakmabeliek kaphatják meg. A szobrok első alkalommal aranyozott bronzból készültek, később a bronzot a fém váltotta fel, végül pedig 24 karátos arannyal vonták be őket. A második világháború idején a fémhiány miatt az Oscar festett gipszből készült három évig - de a háború után az Akadémia becserélte az addig kapott gipszdíjakat aranyozott fémre.
Megéri az Oscar-díj
Az eseményt minden évben milliók követik nyomon - az Akadémia éves költségvetését a díjátadó reklámbevételei adják. A díj az eszmei értéken és az elismerésen túl igencsak jövedelmező a győztes színészekre és a filmekre nézve. Már az Oscar-jelölés is a legjobb főszereplő kategóriában egymillió dollárral, míg a győzelem ötmillió dollárral emelheti a színésznek a következő filmjéért kapott gázsi összegét. Összesítések szerint a filmstúdiók a "jelölési" pénzzel átlag 30 milliós, a győzelemmel akár 80-100 milliós többlet bevételre számíthatnak, mert egy Oscar-díj igazi hívószó a moziba járóknak és a DVD-kölcsönzőknek egyaránt. A legjövedelmezőbb, Oscar-díjjal jutalmazott filmek listáján szerepel többek között az Elfújta a szél, a Titanic, a Ben Hur és a Gyűrűk ura - A király visszatér című filmek is. A Super Bowl mellett az Oscar-díjkiosztót nézik a legtöbben az Egyesült Államokban, így a hirdetési bevételek is egyre nőnek. 1995-ben egy félperces reklámspot még 700 ezer dollárba került a hirdetőknek, idén azonban ezek ára eléri az 1,7 millió dollárt.
Magyarok és az Oscar-díj
William S. Darling: A magyar származású látványtervező három alkalommal nyert díjat: 1933-ban a Kavalkád, 1943-ban a Bernadette dala és 1946-ban az Anna és a sziámi király című filmekért.Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.